Hrozí vám syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření začíná být zařazován mezi časté civilizační choroby a já se s ním také čím dál tím více setkávám ve své praxi. Moji klienti mají ve většině případů velice podobné osobnostní rysy chování i myšlenkové vzorce, které je vedou do totálního psychického, následně i fyzického vyčerpání.

Pokud se tedy syndromu vyhoření chcete vyhnout, podívejte se spolu se mnou na 7 znaků, které na něj jasně ukazují.

Milujete extrémy

Jste milovníkem rychlé jízdy, chcete mít spoustu zážitků a vše by kolem vás mělo klapat do posledního detailu. Pokud si jdete dát jedno pivo nebo víno, nikdy neskončíte u jednoho a neznáte svoji míru. Když se vrhnete do nového projektu, probouzí to ve vás euforické pocity a je vám úplně jedno, jestli spíte čtyři nebo osm hodin denně. Dokážete jet na plný plyn několik měsíců, i let a tak nějak si nevšimnete, že je vaše tělo bez energie. Veškerý adrenalin totiž únavu přebije. Poté ale přijde dovolená nebo banální viróza, a vy jdete do druhého extrému. Stále jen spíte, nemáte vůbec žádnou energii a připadáte si jako tělo bez duše. Když žijete svůj život v extrémech, máte velikou šanci, že prostě vyhoříte. Buď hoříte příliš, nebo vůbec. S přibývajícím věkem se však začínají etapy, kdy můžete jet na plný plyn, zkracovat. V momentě, kdy svoji energetickou kapacitu vyčerpáte úplně, přichází stav totálního vyhoření, které nezachrání pár dní v posteli.

Život v extrémech se také projevuje konkrétně u žen v oblasti stravování a cvičení. Buď striktně dodržujeme všechny zásady a jsme schopné být v posilovně i každý den, nebo naopak úplně vypneme a dopřáváme si vše nezdravé. O syndromu vyhoření nás žen píšu ve své knize “Cesta mimořádné ženy”.

Nemáte balanci v základních 4 oblastech života

Cílem osobního růstu by měla být balance v oblasti našeho zdraví, práce, vztahů a peněz. Mnoho lidí se soustředí jen na ty oblasti, ve kterých jim vše funguje, a tam se snaží být co nejlepší. Jenže, když se nám daří v práci a máme rozpadlé vztahy, můžeme být šťastní? Lidé, kterým se nedaří ve vztazích, mají často tendenci svoji nespokojenost kompenzovat prací a vyděláváním peněz, avšak to je vede do zmíněného syndromu vyhoření. Během své mnohaleté praxe jsem se mnohokrát přesvědčila, že když nám funguje vztahová oblast, je riziko syndromu vyhoření mnohem nižší. Máme totiž oporu těch, kteří nás milují a také s nimi chceme trávit svůj čas. Kromě toho od nich získáváme potřebnou zpětnou vazbu a jsou schopni nás korigovat, kdykoliv chceme dupnout na plyn.

Nemáte své zdroje energie

Práce se zdroji energie je jednou ze základních technik, kterou při svých konzultacích s “vyhořelými” klienty pracuji. Většina z nich totiž žádné zdroje nemá a musí si je postupně vytvářet, aby kýženou energii dostali zpět. Zdrojem energie jsou pro vás všechny činnosti, které vám přináší radost a uspokojení. Může to být cvičení, procházka v přírodě, masáž nebo kulturní akce. Cokoliv je pro vás přínosné a dobije vás energií, je vaším zdrojem. Tyto zdroje energie byste měli využívat každý den, aby se pravidelně obnovovala, a vy jste také měli pocit, že žijete. Nikoliv jen přežíváte.

Neumíte si nastavit hranici s ostatními

Neumíte druhým říci NE a stanovit si hranici ve vztazích s druhými. To je další signál, který jasně ukazuje na to, že se vyčerpáváte více, než je vůbec zapotřebí. Mám ráda jedno moudro, které říká: “Energii můžeme dávat z přebytků”, což v překladu znamená, že já sama potřebuji být v rovnováze a odpočatá, abych hojně pomáhala ostatním. Rozhodně to není sobecký postoj, naopak je velice zdravý a ve finále přínosný na všechny strany. Lidé, které postihuje syndrom vyhoření, jsou tu vždy primárně pro druhé, a neumí si chránit svůj vlastní čas. Mají často pocit, že když druhé odmítnou, tak nebudou přijati nebo milováni, a tak upřednostňují potřeby druhých před vlastními. 

Máte přetíženou mentalitu

Většina našeho bdělého života se odehrává v logické sféře myšlení. A to hlavně v pracovní oblasti. Zde musíme uplatňovat racionální smýšlení, analýzu i kombinatoriku, a tím svoji levou hemisféru přetěžujeme. Ve volném čase v tom vesele pokračujeme, místo toho abychom jí dali pohov a naopak využívali hemisféru pravou. Proto většina přetížených manažerů kupuje chalupy v přírodě, kde si mohou sekat dříví nebo pracovat na zahradě. To jsou totiž přesně ty činnosti, které zaměstnávají pravou hemisféru a díky tomu naše mentalita odpočívá.

Pro eliminaci syndromu vyhoření je také důležité, když se pravidelně věnujeme fyzickému cvičení, díky kterému vyrovnáváme svůj energetický systém a takzvaně se uzemňujeme. Přemíra myšlenek se může stáhnout přes tělo, až do země, a tím si vždy ulevíme od přílišného přemýšlení.

Neumíte pracovat se svými emocemi

Někteří lidé se věčně rozčilují v situacích, které se jim neustále opakují dokola, a někteří jsou schopni jim čelit s nadhledem. Tak třeba stání v koloně aut, to je typický příklad. Můžete se nechat vtáhnout do emoční hry, kdy váš mozek generuje toxické emoce vzteku a beznaděje. Nebo naopak můžete získat nadhled, kdy své emoce jen pozorujete a vědomě s nimi pracujete. Lidé, kteří trpí syndromem vyhoření, ve většině případů neumí se svými emocemi pracovat, a nechávají se jimi ovládat. Jenže, emoce mají svoji sílu a když mají negativní náboj, mohou nám ubrat velké množství energie.

Jste perfekcionisté

Možná jste byli vychováni v klimatu, kdy jste museli mít nejlepší výsledky a málokdy přišla pochvala i uznání. Vaše mysl si navykla, že se vše musí dělat do naprosté dokonalosti, jinak nepřichází pocit uspokojení i kladné ohodnocení. Jenže, řekněte mi, kdy je vše doopravdy na 100% dokonalé? Přijde někdy okamžik, kdy si sedneme a řekneme: “Tak, a teď už je vše tak, jak má být?” Jak se ukazuje v mé praxi, perfekcionisté nemají nikdy pocit uspokojení, a vnitřní kritik je vede do dalších a dalších výkonů. A to je začátek vyčerpání, i následného syndromu vyhoření.

Dobrou zprávou je, že syndromu vyhoření jde čelit, a také s ním jde pracovat tak, aby se ve vašem životě neopakoval. Je zapotřebí se podívat na vaše podvědomé vzorce chování, změnit trochu své návyky a využívat koučinkové techniky, které své klienty učím při osobních schůzkách. Pokud jste se tedy dostali do stavu, kdy vám hrozí nebo už probíhá syndrom vyhoření, nebojte se na mě obrátit. Můj profil najdete zde: Lenka Černá