Klíčení a vše o něm

Dříve jsem si myslela, že nakličování doma je děsná věda, která zabere hodně času. Nápad klíčení jsem tedy nechala ležet a raději jsem si občas klíčky koupila v obchodě. K domácímu klíčení mě ale přivedla nazpátek moje kolegyně, která si brala podomácku udělané klíčky do práce k obědu, a libovala si, jak je klíčení doma jednoduché. Nedalo mi to a rozhodla jsem se tuhle oblast prozkoumat.

Proč vlastně klíčit doma?

Potraviny jsou nejzdravější ve stavu syrovém, protože v sobě uchovávají co nejvíce živin. Vařením, pečením a jinou tepelnou úpravou živiny ztrácejí, a vy z nich tedy nedostanete vše, co byste potřebovali. Co je nejdůležitější, když jíte potraviny syrové, dostanete z nich takzvané enzymy, které jsou pro náš život nezbytné. Enzymy můžete přirovnat k pracovní síle těla, která se stará o každý biochemický a fyziologický proces. Na nich závisí, zda můžete chodit, mluvit, dýchat nebo trávit jídlo. A nyní to klíčové – klíčky jsou nabité k prasknutí zmíněnými enzymy, kromě toho také vitaminy a vlákninou, stejně tak jako nukleovými kyselinami RNA a DNA (které se vyskytují jen v živých buňkách).

Jaké potraviny se dají naklíčit?

Nejčastěji se dají naklíčit luštěniny jako čočka, fazole a cizrna, můžeme ale klíčit i obilniny nebo různé potraviny jako vojtěšku, řeřichu, mungo, jáhly, quinou, pohanku, pšenici, ječmen, sóju nebo oves. Já osobně jsem začala s klíčením řeřichy (pomocí klasické vaty) a s klíčením zelené čočky (pomocí klíčidla).


Co vlastně proces klíčení znamená?

Jedná se o proces, kdy se semeno namočí, a poté z něj vyrazí klíček. Tento živý výhonek se jednoduše sní. Každé klíčící semeno má v sobě výživnou energii potřebnou pro růst celé rostliny. A tu si spotřebujete celou pro sebe vy! Když se semínko vloží do vody, začnou se v něm uvolňovat enzymy, nasaje do sebe vodu a zvětší velikost na dvojnásobek. Zvýší se také obsah živin a semínko se také tazvaně předtráví (ulehčí vám práci s trávením).

Co se dá používat ke klíčení?

Na trhu existují klíčidla, která vám sama naklíčí, co potřebujete. Já k nim mám přirozeně tak trochu odpor, protože proces klíčení je naprosto geniální, pokud si jej zajistíte sami. Z výsledku máte radost jak malé dítě, když to za vás udělá stroj, efekt již není takový. Doporučuji vám tedy si koupit klasické keramické klíčidlo. Já jsem jej sehnala na www.fler.cz a to konkrétně u paní Mileny Kaprálové . Uvidíte jej posléze na mých fotkách. Druhou variantou klíčení je klasická miska s vatou, tímto způsobem klíčím řeřichu. Pokud skutečně nemáte pár minutek času každý den, poohlédněte se po automatickém klíčidlu.

Jak tedy klíčit v keramickém klíčidlu?

Prvním krokem je výběr potraviny, kterou budete chtít naklíčit. Na obrázku vidíte naklíčený zelený hrách, který se klíčí dobře a jednoduše.

Druhým krokem je namočení potraviny do vody. Nasypte trochu hrachu do spodní misky, propláchněte jej a poté zalijte vodou tak, aby ve vodě hrách plaval. Přiklopte pokličkou a nechte 24 hodin nabobtnat.

Třetím krokem je proplach a rozdělení potraviny. Jeden den utekl, a tak stačí propláchnout a rozdělit hrách do dvou misek na klíčení. Opět přiklopte a nechte 24 hodin klíčit.

Čtvrtým krokem je to samé – opět klíčky propláchněte (na fotografii vidíte hrách pouze po jednom propláchnutí – dvou dnech procesu). A nechte je naposledy ještě více naklíčit.

Pátým krokem je konzumace klíčků 🙂 Co dodat?

Při klíčení si dávejte pozor, aby potraviny nebylo hodně. Může vám poté začít hnít a místo kýženého efektu se dostaví nežádoucí pach a smutek. Mně osobně se klíčení podařilo až napotřetí, protože jsem dala příliš mnoho materiálu, anebo jsem byla netrpělivá 🙂

Jak klíčit pomocí vaty a misky?

Tuto metodu používám hlavně u řeřichy, která by vám v keramickém klíčidlu propadla do spodní misky a jednoduše se nenaklíčila. Zjednodušila jsem si práci na minimum a postup je velice jednoduchý.

Prvním krokem je výběr misky a vaty. Já používám jako misku podtácek z květináče. Do ní dám vatu.

Druhým krokem je nasypání řeřichy a zvlhčení vaty. K tomu používám rozprašovač na květiny. Snažte se, aby byla vata mokrá, ale zároveň, aby semínka neplavala. Opět si dávejte pozor na možné tlení místo klíčení!

Třetím krokem je opětovné poprašování semínek, než vyklíčí. To trvá pár dní.

Čtvrtým krokem je konzumace 🙂 Zastřihněte řeřichu nůžkami a použijte dle libosti. Na fotografii vidíte řeřichu, která je více než týden stará.


Jak používat klíčky v běžném jídelníčku?

Klíčky mají všetranné využití. Já je dávám nejvíce do salátu a polévek, ale také do mých zdravoobědů ke špaldě, kernotu, do rýžových pokrmů a ráda je také jím ráno k vaječné omeletě. Dokonce si je někdy dám samotné na dobrý celozrnné pečivo s máslem. Řeřichou můžete opestřit svačinu dětem, na chlebík ji stačí posypat a vypadá tak pokrm geniálně. Stejně tak řeřichu můžete použít i do polévek a salátů.

Zajímavosti o klíčcích

  • naklíčená semena obsahují o 500% více vitaminů
  • pravidelná konzumace klíčků vede ke zlepšení zažívání, imunity a zdraví
  • klíčky způsobují zásaditost v těle, což je v dnešní překyselené době více než potřeba!
  • hladina vitaminu B se při klíčení zvedla v naklíčeném semenu až o 2000% !

Co dodat na závěr?

Proces klíčení doma vám bude dělat radost. Tak se toho nebojte, a stejně jako já, se do klíčení jednoduše pusťte! Uvidíte, že nebudete litovat. A pokud máte děti, do procesu zrodu života je zahrňte. Určitě je to bude bavit a třeba to nakonec dopadne tak, že klíčit budou vaše děti místo vás 🙂