Destruktivní dětské nepravdy – I. díl

Pamatujete si také tu hru s babičkou „Kdo to sní první, je král“? Anebo si jistě vybavíte typické hlášky maminky, že „Jídlo se musí dojídat“, že? Mnohdy si to ani neuvědomujeme, ale naše mysl je od útlého dětství programována nejen v oblasti vztahů s rodiči a sebevědomí. I v oblasti stolování, jídla, hubnutí a náhledu na vlastní postavu jsme úspěšně a hlavně nevědomky programováni. Pojďme se podívat na základní destruktivní nepravdy, které v dětství v oblasti jídla a zdraví získáváme.

 

Destruktivní nepravda # 1 – Jídlo se musí dojídat

Kolikrát si v restauraci říkám, že kdybych dojídala to, co mám na talíři, mám metrák. Většinou mi stačí čtvrtina toho, co mám naservírováno a zbytek si nechám zabalit anebo jídlo prostě nechám.  Pokud jste ale doma od rodičů či babiček slýchávali, že se jídlo musí dojídat, bude vám vždy nepříjemně, když jídlo necháte. Probudí se ve vás starý program a raději do sebe jídlo naházíte. To však způsobí, že budete mít nejen kila navíc, ale také zatížíte zbytečně navíc. Nebojte se tedy jídlo nechat anebo si jej nechat zabalit. Nemyslíte si, že je lepší jídlo vyhodit, než si jím zničit vlastní tělo?

Destruktivní nepravda # 2 – Sladké je za odměnu

Zní to nevinně, ale následky jsou děsivé. Maminky často dělají to, že když je něco nepříjemného, dětský pláč se ustojí slibem něčeho sladkého. A tak má náš mozek propojeno, že když se mu něco povede, nebo něco vydrží, za odměnu přijde sladké. A tak se odměníme za pracovní výkon dortíkem s kamarádkami, stresové období zvládáme díky tiramisu… a tak dále. Ve vašem mozku je však díky tomuto nastavení sladké něco, co není běžné a je nedostupné, běžně zakázané. A co je zakázané, na to je větší chuť. Nastavte si ve vaší mysli, že sladké můžete kdykoliv jej tělo potřebuje. Možná si ho ze začátku budete užívat víc, ale přejde vás jednou chuť. A pak nebudete muset  trpět výčitky, že jste se sice odměnila, avšak máte kila navíc.

Destruktivní nepravda # 3 – Čím budeš starší, tím se ti zpomalí metabolismus

A kde na to maminky přišly? Rychlost metabolismu zcela závisí na tom, jak se stravujete, pohybujete a přemýšlíte. Když si z dětství nesete takovou zakořeněnou pravdu, těžko tomu bude jinak. Avšak, já znám mnoho žen, které jsou štíhlé i v pozdějším věku. Jak to? Jednoduše, ony to mají v hlavě srovnané. Uvědomte si tedy, že rychlost metabolismu jen ve vaší moci. Jezte minimálně 5x denně a pijte hodně vody, cvičte a mějte aerobní aktivity. Uvidíte, jak vám to bude spalovat.

V příštím díle budeme s destruktivními nepravdy pokračovat…