7 jednoduchých návyků pro šťastnější život

Dáváte si každé ráno kávu nebo máte ve zvyku si vždy před spaním přečíst pár stránek knížky? V našem životě si od útlého dětství vytváříme návyky, které poté nevědomky praktikujeme po celý život.

stestiKdyž jsme tedy tvůrci našich každodenních návyků, proč si nevytvořit takové, které přispějí k naší dlouhodobé pohodě a štěstí? Já osobně jsem  si během mého života osvojila pár takových a ráda vám je dnes představím.

1. Zastavte se

Často býváme v jednom kole, letíme z práce domů a čekají nás další povinnosti. Nemáme ani pár minut na to, abychom se zastavili a byli sami se sebou. Když se ale naučíte zastavovat a vnímat přítomný okamžik, můžete začít prožívat i jeho krásu. Trénujte tedy bytí v přítomnosti a nebojte se vymezit si na sebe každý den alespoň pár minut volna. Odstříhněte se od mobilu a jiných technických vymožeností a prostě buďte. Teď a tady.

2. Ptejte se

“Když něco nevíš, prostě se zeptej”. To mi často říkávala moje maminka, když jsem byla malá. Návyk ptát se na vše, co nevím, mi zůstal. Uplatňuji ho však nejen u druhých, ale hlavně sama u sebe. Ptám se často mého těla, co potřebuje. Mé duše, co by jí ulevilo, když na ni přijde smutek. A ptám se také často v přírodě, když mám “závažnější” spirituální otázky.

3. Zbavte se emočního balastu

Rozhodnete se, že odejdete z nefunkčního vztahu a konečně si najdete někoho, kdo vás bude mít rád. Jenže, za pár let se situace opakuje. Znovu si v lásce a partnerství prožíváte zklamání. Jak je tohle možné? Mým klientům často říkám: “Nechtějte si postavit nový dům na starých základech, spadne vám na hlavu stejně tak, jako ten předtím”. Abyste mohli být v životě šťastní, musíte odhodit všechen emoční balast, který jste během svého dětství a života posbírali. Až když očistíte mysl od starých, bolestivých nánosů, můžete začít znovu stavět. Ano, chvíli to trvá a možná i občas zabolí. Ale vyplatí se to.

Pokud na sobě chcete zapracovat, zkuste to s mým týmem certifikovaných koučů

4. Neposuzujte druhé

Máte tendenci posuzovat každého, kdo vám zrovna nepadl do noty? A víte, kolik životní energie si tím odčerpáváte? Zkuste na jeden týden zastavit jakékoliv posuzování druhých a naopak začněte smýšlet pozitivně. Hledejte v druhých to dobré, takový postoj vás totiž naopak dobije. Nezapomeňte také, že když posuzujete druhé, vlastně tím ukazujete, jak moc kritizujete sebe samotné. Pokud tedy zastavíte posuzování druhých, ulevíte tím i sobě, od vlastní kritiky.

5. Mějte podporující partnery

V minulosti jsem si myslela, že nejdůležitější je v partnerství obrovská láska. Ten pocit, že si bez druhého nedokážete představit ani jediný den a pořád na sebe myslíte. Bohužel, to ke štěstí ve vztahu nestačí. Počáteční zamilovanost vyprchá a stavět na ní základ vztahu je holé šílenství. To hlavní, co byste v partnerství měli hledat a prožívat, je vzájemná důvěra a ochota tomu druhému pomoci, podpořit jej, když potřebuje. Když toho dosáhnete, máte více energie i chuti do plnění svých snů. Pracovních i osobních.

6. Definujte si, co od života očekáváte

Jak chcete, aby váš život vypadal za rok, dva, pět let? Jak bude vypadat vaše bydlení, trávení volného času, finanční situace? To jsou všechno otázky, nad kterými bychom se měli zamyslet. Protože, když jasně neznáte cíl vaší cesty, jak k němu chcete dojít? Zkuste se tedy zamyslet nad jednoduchou otázkou: “Co od mého života očekávám v oblasti mé práce, vztahů, zdraví a peněz”? Nezapomeňte ale plánovat s rozmyslem a dávejte si cíle, kterých dosáhnout lze. Není nic horšího, než permanentní stres z toho, že si naše sny neplníme.

7. Všechno to odlehčete

Mým oblíbeným rčením, na které si často vzpomenu, je: “Hlavně se z toho nepo….”. Pro mě osobně je tak trefné! My lidé máme totiž někdy tendenci vše řešit a to mnohdy i to, co není potřeba. Doopravdy můžete radostně žít, i když nemáte uklizeno. Můžete zažívat pocity štěstí, i když máte starší model auta. Zkuste se tedy někdy na své všední starosti podívat z úhlu cizího člověka. Doopravdy by se kvůli takové “nicotnosti” trápil člověk, který například přišel o dítě nebo žije ve válečném konfliktu?

Tip: Vyzkoušejte vstupní konzultaci u mých certifikovaných koučů nebo si stáhněte můj online trénink o restartování života.