Jste extrémně citlivá osobnost? Zde je 7 kroků ke zvládnutí citlivosti!

Od útlého dětství je vám vyčítáno, že jste přecitlivělí a všechno si moc berete. Nemáte rádi hluk, více lidí pohromadě a často dobíjíte baterky v přírodě. Tak to je velice pravděpodobné, že jste extrémně citlivou osobností.

Pokud nevíte, o co vlastně jde, a jak se citlivé osobnosti projevují, můžete se rovnou podívat na moje video níže. V tomto článku vám chci dát praktický návod na to, jak svoji extrémní citlivost zvládnout.

 

Přijměte se bez podmínky

Pamatuji si sama u sebe, jak jsem se neustále cítila vyčleněná z kolektivu, a prostě “jiná”. Nikdo v mém dětství o citlivosti nemluvil a já vyrostla v rodině, kdy jsem takto “postižená” byla jen já. Většina extrémně citlivých osobností si připadá divně a naráží na nepochopení okolí. Proto se často přizpůsobujeme okolí a říkáme si, že se prostě musíme kousnout a zvládat to, co ostatní. To je ale velká chyba! Naopak přijměte, že patříte mezi menší procento lidí, kteří jsou prostě jiní. Rozhodně ale nejsou méněcenní nebo divní. Naopak, extrémně citlivé osobnosti jsou ty, které mění svět!

Pokud se vám nedaří k sobě chovat lásku bez podmínky, vyzkoušejte můj online trénink 21 duchovních klíčů k ženské sebelásce.

Vyvarujte se vztahům s hrubými lidmi

Extrémně citlivé osobnosti mají jednu nespornou nevýhodu. Přitahují si k sobě protějšky a lidi, kteří jsou tazvaně “hrubé struktury”. Takoví jedinci jsou většinou jejich životní učitelé, protože agresivní a hrubí lidé působí na jemnou a citlivou strukturu osobnosti přímo likvidačně. Pokud jste citlivka a máte vedle sebe manipulátora, egocentrika nebo energetického upíra, vezměte nohy na ramena. Takový vztah vás sice masochisticky láká, avšak z dlouhodobého hlediska vás zničí.

Pokud nevíte, jak se z toxického vztahu dostat, pojďte na tom zapracovat s námi. Zkuste třeba koučink s Janem, zde je jeho profil: Mgr. Jan Šulec – kouč a mentor.

Pečlivě dbejte na dobíjení baterek

Snažíte se vydržet co nejdéle na firemním večírku nebo jste strávili celou noc v centru Prahy. Druhý den máte pocit, že vám někdo vysál veškerou životní energii, protože jste neposlouchali sami sebe. Pamatujte na to, že extrémně citlivé osobnosti doopravdy potřebují přírodu, klid a ticho. Právě v přírodě dočerpávají baterky, ideálně o samotě. Myslete tedy na svou energetickou zásobu každý den, a když už jedete do jámy lvové (hluk a hodně lidí), mějte vždy únikovou variantu. Je v pořádku, když odejdete dříve!

Pracujte na svých hranicích 

Chcete každému vyhovět a pro druhé byste se rozdali. Nevíte, kde je vaše vlastní hranice, a pravidelně se vyčerpáváte. Neumíte poslouchat své vlastní tělo a nevíte, kde jsou vaše limity. V takovém případě, jako citlivá osobnost, dříve či později padnete na ústa. Každý z nás se musí naučit si zdravě stanovovat své hranice ve vztazích s druhými, a u citlivých osobností to platí dvojnásob.

Zkuste si vypsat situace, kdy porušujete svou hranici. Stejně tak se zamyslete nad tím, kdo z vašeho okolí hranici překračuje a nemá s tím žádný problém.

Poté na svých hranicích zapracujte, třeba pomocí mého online kurzu “Generální úklid života”.

Držte empatii na uzdě

Extrémně citlivé osobnosti mají jednu výhodu, i nevýhodu, zároveň. Umějí být extrémně empatičtí, a skutečně druhého vnímají, umí se na něj nacítit. Avšak, dělají to někdy na úkor sebe. Mým klientům to často přirovnávám k chapadlům chobotnice, které se přisají na toho druhého. Těch chapadel má běžný člověk třeba pět až deset. Extrémně citlivý jedinec jich má stovky až tisíce. A ono je někdy zapotřebí ona chapadla stáhnout, tolik je nepoužívat. Skutečně si hlídat, kolik energie do komunikace a vnímání druhého vkládám, a jestli se až příliš nevžívám do příběhu i pocitů druhého. Protože, když si svou empatii hlídat nebudu, nechám se vtáhnout do energetické hry, která mě vysaje.

Jezte zdravě a dopřejte si hýčkání

Snad každá extrémně citlivá osobnost špatně snáší léky, má častěji alergie a vadí jí cokoliv umělého nebo toxického. Nedělá nám dobře alkohol, přitom (a bohužel) máme tendenci rychleji upadat do závislostí. Právě proto je zcela na místě, když se budete více věnovat zdravému stravování, a vyberete si pouze potraviny, které vám dělají dobře. Stejně tak je skvělé pravidelně myslet i realizovat jakékoliv hýčkání. Ať již duše nebo těla. Pamatujte, že jako citlivá osobnost zcela přirozeně více vydáváte, jste s okolím v užším propojení a potřebujete se tak častěji zbavovat energetického odpadu, který se na vás může zachytávat. Já sama třeba miluji koupel se solí nebo masáže. Nyní jsem byla vyzkoušet marma masáž, a byl to pro mě úžasný zážitek.

Nebojte se samoty

A je tu poslední tip, který pro mnoho z vás může být zcela přirozený. Avšak, někdy se samoty obáváme a raději jsme v neustálém kontaktu s okolím. Jenže, je to právě samota, která citlivé osobnosti dobíjí. V kombinaci s tichem, dobrým šálkem čaje a hřejivou atmosférou svíček je to skutečná lázeň pro naši duši. Nebojte se tedy být jen se sebou, mlčte a vnímejte sami sebe, svůj vnitřní domov. Poděkujte tam nahoru za to, že můžete být tak vnímaví a citliví. Vždyť, právě my, citlivé osobnosti, měníme svět k lepšímu…