5 tipů jak si zvýšit sebevědomí

Ukažte mi dnes na člověka, který by měl zdravé sebevědomí. To znamená, že se má zdravě rád a zároveň není egocentrický sobec. Moc takových lidí neznáte, že? Každý na sobě hledáme nějaké chyby anebo naopak nepřijímáme jakoukoliv kritiku. Přitom, mít se rád, to je nejdůležitější, co bychom se měli naučit. Když přijímáme sami sebe, daří se nám ve vztazích, jsme úspěšné v práci, pečujeme o své tělo i o své finance. Dnes vám prozradím pět triků, jak si sebevědomí navýšit.

Trik # 1 – Napište si „pozitivní seznam“

Jsem přesvědčená o tom, že všechno neděláte špatně a rozhodně nejste k ničemu. A zcela jistě se vám za život alespoň jedna věc podařila. Kdy jste se mohla poplácat po rameni a říci, že jste fakt dobrá. Mnohdy si více všímáme našich negativních stránek a za ty pozitivní se nechválíme. A tak vám nezbude nic jiného, než si všechna ta pozitiva napsat. Udělejte si jednoduše váš pozitivní seznam. Může vypadat takto:

Umím dobře vařit – lidé ocení mé jídlo.

Mám hezké oči.

Podařilo se mi ukončit vysokou školu.

Chovám se hezky k dětem, jsem pro ně dobrým učitelem.

Mám hezky vybavenou domácnost.

Díky mně má firma vyšší obrat.

Jedné kolegyni jsem zachránila manželství dobrou radou.

Prostě si napište cokoliv, co vás na sebe napadne. Možná se budete divit, jak dlouho vám bude trvat, než si vzpomenete na drobnosti, které jsou však podstatné! Proto vydržte a nevzdávejte to! Seznam si poté například nalepte na lednici anebo jej noste při sobě. Kdykoliv se budete cítit pod psa, přečtěte si, jaké kvality máte.

Trik # 2 – Mluvte na sebe do zrcadla

Že jsem se zbláznila? Možná J, tahle technika je však skutečně báječná. Jedná se o takzvanou emoční léčbu, díky které se vám sebevědomí zvedne do výšin. Postup je jednoduchý:

Stoupněte si před zrcadlo a řekněte: „Mám se ráda“ anebo „Vážím si sebe“ anebo „Jsem skvělá žena“

Že je to divné a vůbec vám to nejde? To je zcela přirozené. Emoční léčba není nic jednoduchého, a proto se nebojte si pobrečet, určitě pro vás tato technika bude emoční. Praktikujte ji však ideálně každý den.

Trik # 3 – Hýčkejte své tělo

Ať je vaše tělo jakékoliv, přijměte je. Udělejte to dnes a nečekejte, až budete mít o 10 kilo méně. Již dnes si ve sprše řekněte, že máte krásné nohy, úžasná lýtka. Během ranní sprchy nezapomeňte na příjemné vůně, promasírujte tělo. Věnujte se sama sobě. Pohlaďte se a hýčkejte se. Láska je přece uvnitř vás a můžete ji darovat i sobě. To, jak vypadáme, zcela přesně definuje naše vnitřní nastavení. Když se o tělo nestaráte, dáváte tím jasný signál, že se nemáte ráda. Změňte svůj postoj a hýčkejte své tělo zábaly, aromaterapií, masáží, cvičením, saunou… Možností je nespočet!

Trik # 4 – Berte své chyby s rezervou

Každý z nás někdy něco zkazí, ale většina z nás se u chyb zbytečně stresuje. Sami tak podkopáváme naši sebedůvěru, a to zcela zbytečně. Chybovat přece můžete v drobných záležitostech, ty důležité oblasti je dobré si zabezpečit. Když však vylijete kávu, svět se nezboří! Zkuste se tedy nad vlastní drobnou chybou zasmát a brát ji s nadhledem. Dnešní den je jen jeden a záleží jen na vás, jak jej prožijete.

Trik # 5 – Mějte dny jen pro sebe

Kolem rodiny, přátel a ostatních poletujeme, kde jsme ale my? O všechny ostatní se postaráme, ale na sebe zapomínáme. Já osobně mám každý měsíc jeden den, který mám pouze pro sebe a vždy si dopředu naplánuji, jak jej strávím. Jsem ten den pro sebe tou nejlepší kamarádkou, která mi splní vše, co si přeji. Udělejte si takové dny také. Rozhodně ten den nepůjdete do práce. Ráno si skočíte na kosmetiku, dáte si dobrý oběd, půjdete si třeba zacvičit nebo na výstavu. Tento den se s nikým nepotkávejte, je to den jen pro vás. Užijte si jej od rána do večera a dělejte si dobře. Když ne dnes, kdy jindy? A s kým jiným byste měli mít skvělý vztah, než sami se sebou?

Pokud si nevíte se svým sebevědomím rady, zkuste kouče, který vám pomůže sebevědomí zvednout. Mohu samozřejmě doporučit své služby, více na www.mujvztah.cz nebo www.life-clinic.cz