A jakou cestou mám jít? Aneb o životních křižovatkách

Je zcela přirozené, že nám život přináší období klidu, které naopak střídá období změn. My lidé máme raději stabilní období a když musíme cokoliv měnit, většinou nám to odebírá velké množství energie i radosti. Já sama jsem během života prožila pár zásadních okamžiků, které mnou sice otřásly, ale ve finále mě posunuly k lepšímu životu. V dnešním článku bych vám chtěla předat můj praktický návod, jak správně rozhodovat o své budoucnosti v době, kdy nemáme pevnou půdu pod nohama.

Proč se mi to vlastně děje?

Pokud do vašeho života přišla nečekaná výzva nebo nucená změna, je dobré se nejdříve zastavit. A zamyslet se nad tím, proč vlastně přišla. Jsem si jistá tím, že každá změna má svůj důvod a nutí nás přehodnotit, jestli svůj život žijeme v souladu sami se sebou. Zkuste si tedy popřemýšlet nad tím, jestli je váš život skutečně naplněný a žijete tak, jak sami chcete. Nebo jen stále děláte kompromisy, které vás vedou do letargie a nulové radosti z všedních dnů. Přijměte fakt, že současná výzva v podobě razantní změny, je pouhou výzvou k tomu, abyste se ještě více přiblížili sami sobě a naslouchali svému vnitřnímu systému.

Jakou cestou mám jít?

Možná se vám stalo, že jste dostali dvě nabídky práce, rozhodujete se mezi dvěma protějšky nebo jste přišli o zásadní zakázku ve své firmě. A právě teď v sobě cítíte obrovský tlak z nutnosti rozhodnutí, jen nevíte, jakou cestou jít. Pamatujte si, že v těchto okamžicích je velice důležité zpomalit, uzemnit se a dýchat. Jen když v sobě najdete klid, může být vaše rozhodnutí správné. Pokud máte možnost, odjeďte z města do přírody a buďte nějaký čas jen sami se sebou. A zkuste můj praktický návod na to, jak se správně rozhodnout:

  1. Napište si, jakou cestu nyní můžete zvolit. Vypište si všechny možné varianty.
  2. Sedněte si v tichu, zavřete oči a volně dýchejte.
  3. Až budete cítit vnitřní klid, vezměte si jednu variantu po druhé a zkuste ji nacítit ve svém těle.
  4. Zapište si u každé varianty, jaké pocity jste u ní měli. Jak z hlediska své mysli, tak primárně v rámci vašeho těla.

Možná si nyní říkáte, proč se vlastně máte soustředit na tělo, když se potřebujete rozhodovat hlavou. To je ta nejčastější chyba, kterou my lidé děláme. Snažíme se rozhodovat pomocí své logiky a vůle, ale zapomínáme na moudrost našeho těla, emoce a intuici. Já vám nejdříve doporučuji své varianty nacítit a vybrat tu, u které se cítíte nejlépe. Až poté vzít tužku a papír, a vnést do nového rozhodnutí i logiku. To znamená, jak změnu realizovat v hmotě bez větší újmy, jak materiální tak emoční._ZAK_2017_005_BANNER_504X204PX_LENKA_ (1)

Když stále převládá chaos

Někdy se stává, že i když jasně cítíte, jakou cestou jít, převládá ve vaší mysli strach a chaos. V tento moment je důležité, abyste odkryli příčiny vašich strachů a naučili se s nimi pracovat. Protože právě strach je průvodcem našeho negativního podvědomého nastavení, které nás může blokovat od života, který si skutečně přejeme. Ideální je, když na těchto blocích zapracujete s koučem nebo terapeutem. Zároveň přijměte fakt, že strach je v určité formě zcela přirozený, protože naše mysl ve své přirozenosti nemá ráda. Důležité je se strachům nevyhýbat, popsat je a takzvaně zvědomit.

Dobře vím, že období změn v zásadních životních oblastech, není vůbec jednoduché. Vyžaduje od nás, abychom se ještě více propojili sami se sebou a někdy nás nutí k tomu, abychom vystoupili z naší komfortní zóny. Zároveň je to ale skvělá příležitost ke změně, která náš život může posunout zcela novým, mnohem radostnějším, směrem. 

Pokud se vám nedaří se správně rozhodnout, mohu vám osobně pomoci. Podívejte se na můj profil kouče zde: Lenka Černá – koučka a mentorka