Léčivá moc zimy a jak ji využít pro své zdraví i duchovní růst

Ano, zima je doopravdy tady. Možná ze studeného počasí nejste nadšení, ale já mám pro vás dobrou zprávu. I zimou se dá proplout v radosti a ještě k tomu ji můžeme využít pro své zdraví i osobní růst. Dnes pro vás mám pár tipů, jak na to.

Nalaďte se na vlny přírody

Věřte mi, že my lidé jsme s přírodou spojeni mnohem více, než se nám na první pohled může zdát. Příroda má, stejně jako my, určité cykly a vybízí nás k tomu, abychom ji následovali. Právě proto nám v zimě chutnají jiné potraviny, než v létě a také se v jednotlivých ročních obdobích cítíme v různém psychickém rozpoložení. Prvním krokem je tedy určité naladění se na rytmy přírody a hluboké uvědomění, že jsme její součástí.

Tip pro vás: Zkuste vyrazit do zimní přírody a jen ji pozorovat. V čem je oproti létu nebo podzimu jiná? Jaké tiché poselství vám předává? Nalaďte se na přírodu do té míry, jako byste byli zcela její součástí. Otevřete své srdce a propojte se s ní.

Zima jako spořící období

V minulém týdnu jsem byla na zajímavé přednášce o bylinných elixírech a přednášející nám dala hezké přirovnání. V oblasti financí máme spořící účty a jsme schopni přemýšlet o naší finanční budoucnosti, děláme si zásoby. Proč to nedělat stejným způsobem i se zdravím? Zima je právě tím obdobím, kdy bychom si měli vyloženě nahrabat energii, kterou poté budeme využívat v dalších obdobích roku.

Tip pro vás: Soustřeďte se tedy na činnosti, které vás dobíjí energií a zároveň ji nevyčerpávejte tolik, jako například v létě. Je zcela v pořádku, když máte větší potřebu spánku a je vám dobře v teple domova.

Zima je obdobím bilancování a soustředění se na sebe

Podle čínské medicíny se k zimě váže černá a tmavě modrá barva, kterou bychom na sobě měli nosit a zároveň jíst potraviny, které jsou nositelem těchto barev. A není to náhoda. Právě v zimě máme tendenci být více uzavření, soustředit se na sebe a svůj vnitřní svět, bilancovat nad koncem roku a zabývat se plány pro rok nový. Tmavé barvy nám k tomu dopomáhají, protože stahují energii k nám, do našeho středu. Je tedy v pořádku, když máte chuť být v tmavých barvách.

Tip pro vás: Využijte zimy k tomu, abyste byli sami v sobě, takzvaně “doma”. Můžete trávit více času o samotě, přemýšlet o svém životě a svých touhách.

Zaměřte se na ledviny

Pro zimu jsou ledviny klíčovým orgánem. A jsou to právě ledviny, které jsou rezervoárem pro naši životní energii, která zde sídlí. Na začátku života jí dostaneme určité množství od našich předků a během života ji postupně vyčerpáváme. V zimě je tedy péče o ledviny na prvním místě, jen jim dopřejte, ať si odpočinou a zároveň jim dávejte co nejvíce výživy. Nebojte se toho, že nějaké to kilo přiberete, protože ledviny potřebují větší tukovou ochranu.

Tip pro vás: Kupte si starého známého františka (ano tu láhev, která se naplní horkou vodou) a když budete doma sedět v teple, přiložte jej k ledvinám.

Dobrou funkci ledvin poznáte podle toho, že máte dobrý sluch, pevné kosti, lesklé vlasy i pokožku.

Jak tedy ledviny podpořit?

Na závěr článku tady pro vás mám pár tipů z oblasti zdravého jídla a bylinek, po kterých vám ledviny poděkují.

 • černá čočka
 • červená řepa
 • fazole
 • zvěřina
 • červené víno (v rozumném množství 🙂
 • borůvky
 • lilek (podporuje navíc činnost dělohy)
 • čínská bylinka Rehmania (vyživuje ledviny a dopuje nás energií)
 • teplé polévky a zázvor (zahřívají nás)
 • Goji semínka
 • tinktura z lichořeřišnice (čistí močové cesty, které jsou párovým orgánem ledvin)

Nezapomeňte v zimě na jeden aspekt, a tím je TEPLO. Tělo doopravdy právě teď potřebuje energii nabírat a zároveň šetřit s jejím výdejem a přílišná zima tomu nenahrává. Dopřávejte tedy svému tělu teplé polévky, pečené pokrmy, bylinné čaje.

Zaměřte se na druhou čakru

S orgánem ledvin je úzce propojena druhá čakra, která se nachází mezi pupíkem a spodním koncem páteře. Její barva je oranžová a když nám nefunguje optimálně, velice často trpíme nejen na záněty močového měchýře, ale také nás trápí hormonální nerovnováha. Z hlediska psychiky nás mohou trápit nevyrovnané emoce, ztráta chuti na sex nebo pocity nedostatečného bezpečí. Zapátrejte tedy v chytré literatuře a svoji druhou čakru harmonizujte.

Tip pro vás: “Nebojte se tedy podpořit vnitřní mantrou – Jsem v bezpečí a plně projevuji své pocity”

Přeji vám, ať je pro vás zima blahodárnou částí roku, díky které do svých ledvin naspoříte velké množství energie. Bude se vám pro očistné jaro hodit!