Proč žijeme jako v papiňáku, a jak se z toho nezbláznit

Vyrážím do lesa a vypínám telefon. Sedám si k potoku a mám jediné přání. Nemuset pár hodin mluvit. Dobře, je jich více. Nechci se s nikým vidět (a to mám lidi ráda). Nechci koukat do telefonu. Rozhodně nechci někam spěchat. A už vůbec nechci přemýšlet o tom, co bude.

Stále více si poslední dobou uvědomuji, jak moc my lidé přetěžujeme náš nervový systém. Ale, to co je hlavní, žijeme v permanentním tlaku. Doopravdy, permanentní papiňák. Jestli si ho vytváříme sami, nebo sebou necháváme manipulovat, to je další otázkou. Důležité je, že je dnešní doba, z hlediska přetížení našich smyslů i mysli, doopravdy náročná.

Jen si vezměte, kolik vjemů a podnětů musí naše mysl zpracovat. Máme sociální sítě, na kterých nám úplně každý může mluvit do života. Musíme čelit tlaku v dopravě, finančnímu tlaku (hypotéka se nám sama nezaplatí, že?), tlaku standartu krásy a trávení volného času (už máte něco nového na sebe, kam pojedete na dovolenou…). A tak bych mohla pokračovat dále. Pořád nám někdo volá, něco nám nabízí, stále chodí nové emaily, nabídky, možnosti, plány do dalších let…Už jen když píšu tato slova, začíná se mi stahovat žaludek.

Jsem si jistá tím, že dnešní doba rozhodně není zdravá pro naši duši, mysl a tělo už vůbec ne. Děláme si to samozřejmě sami a jednoho dne nám to dojde. Dříve či později na každého z nás začne dopadat pořádná “depka” z toho, jakým způsobem žijeme. Teď je to tempo plíživé, ale bude se zrychlovat, za to bych dala ruku do ohně.

Nezní to moc optimisticky, tak s tím pojďme něco udělat. Důležité je si tento stav vůbec uvědomit. Přiznat si, že žiju v rozporu se sebou a v tlaku žít nechci. Poté si uvědomit, že já jsem tvůrcem svého života, a bytí v tlaku je jen mojí volbou. Skutečně v něm být nemusím, a mám tu moc to změnit!

A ve finále zkusit pár mých tipů, díky kterým budete více se sebou a z papiňáku se vymaníte.

Nebuďte tupými online konzumenty

Ano, víte to, ale ruku na srdce. Kolik hodin denně strávíte sledováním života jiných? K čemu vám to je? A hlavně, víte o tom, že tohle sledování už i podle pánů vědců vede k depresi? Protože se vaše mysl zcela přirozeně začne s druhými srovnávat. A to nás, vzhledem k těm všem filtrům a uměle vytvořenému (doopravdy nereálnému!) životu druhých, může pořádně bolet.

Na sociálních médiích máme krutou závislost, a já vám vřele doporučuji, utněte to. Nemusíte si mazat účet, ale bohatě postačí, když si budete obsah vybírat, vzdělávat se zde a tím to hasne. Sledujte si dobře, kolik času vám sociální sítě zaberou a buďte na sebe tvrdí.

Naučte se být jen se sebou

Řekněte mi, kdy jste naposledy sami seděli v lese, jen koukali na bublající potok a poslouchali zpěv ptáků? A jak dlouho byste to dnes vydrželi, bez telefonu a druhých lidí? Jeden moudrý člověk řekl, že největším problémem lidstva je, že sami se sebou nedokážeme vydržet déle než pár minut. Naši mysl jsme naučili disociovat v různých formách, ať už je to sledování televize, sociálních sítí, rozhovor s druhými nebo i spánek. Prostě sami od sebe utíkáme, špatnou (nebo dobrou?) zprávou je, že neutečeme. Když se nebudeme sami sobě věnovat pravidelně, naše duše se přihlásí skrze mnohem drsnější projevy. Třeba nás zastaví ve formě bolestí, nemoci nebo deprese.

Moc dobře vím, že ticho  a samota pro nás mohou být až nesnesitelně bolestivé. Protože právě v těchto okamžicích se derou na povrch myšlenky, které jsme tak pracně (a po léta) utlačovali. Buďte odvážnější a naučte se s emocemi i starými zraněními pracovat. Když vám to nepůjde, ráda vám pomohu ve formě konzultací nebo si zkuste můj online koučinkový program 21 duchovních klíčů k ženské sebelásce.

Vymaňte se ze závislostí

Pokud žijeme v permanentním tlaku, je zcela přirozené, že z něj budeme hledat nějaký únik. Alespoň na krátkou chvíli, abychom všechny ty starosti a tlaky ustáli, že? A tak si v práci dáváme pauzičku na cigaretu, v pátek spěcháme do hospody nebo na párty, a k žehlení si naléváme sklenku vína. Jenže, pak to chceme zkusit i bez berliček (protože třeba máme vysoký tlak nebo cukrovku), a ono to nejde. Jak to, že nedokážeme vydržet ani pár hodin bez nikotinu a pátek bez drinku? Jak je možné, že neumíme žít bez psychofarmak a tabletek proti bolesti? Proč se dostavuje totální deprese, kdykoliv máme být pár dní bez naší berličky? Je to poměrně jednoduché, jsme na nich závislí. A jako český národ, jsme v tom čtvrtí nejlepší na světě.

Ani si nedovedete představit, jaké ničivé následky na váš život, náladu i úspěch, závislost má. Protože, závislost vás utlumuje a vytváří takovou šedou mlhu. Přes ní nevidíte váš život v reálu, jste totiž skutečně v útlumu a s každým dalším šlukem či panákem vytváříte mlhu novou a novou.

Otázkou zůstává, co všechno za tou mlhou je. A jaké následky vás čekají, když se tím nezabýváte. Jak by vypadal váš život bez závislosti? Co byste všechno změnili, když byste nemuseli sami sebe tlumit, a záměrně utíkat od svých starostí?

Buďte v těle a mluvte se sebou

Nepřestává mě fascinovat, jak je naše tělo moudré. A jak přesné signály nám dává, když s námi není něco v pořádku, nebo trávíme čas s lidmi, kteří nám neprospívají. Bohužel, právě díky životu v tempu a tlaku svému tělu takovou pozornost nevěnujeme. Já beru své tělo jako moudrého přítele, kterému se chci věnovat každý den. Je pro mě na prvním místě, abych byla takzvaně uzemněná (nelítala hlavou v oblacích), protože dobře vím, že nastává doba psychospirituálních krizí. A ty často vznikají jako následek absence práce s první a druhou čakrou. Tedy, jsme čím dál tím méně uzemnění (propojení se zemí), ukotvení v těle a přítomní v hmotě. Zcela zákonnitě si poté ulítneme do sfér, které nám nemusí být vůbec příjemné.

Posledním trikem, jak zvládnout dobu tlakovou a zůstat se sebou v propojení, je náš vnitřní dialog. To znamená naši konverzaci se sebou (vyšším já nebo duší), nazvěte si to dle libosti. Zkuste se každý den sami sebe před spaním zeptat, jak se vlastně máte a co cítíte? Pobavte se s vnitřním dítětem, jestli nepotřebuje nějakou změnu, zda se mu dobře žije ve vztahu nebo v práci. Prostě buďte sami se sebou v propojení a nebojte se sami sobě věnovat. Když k tomu přidáte pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, vypnutý mobil a zdravé jídlo, může se vám v době tlakové žít mnohem lépe.

Věřím, že na vás dnešní článek zafungoval jako určité zastavení se. Určitě není mým cílem vás strašit, na druhou stranu vnímám stále větší potřebu lidem ukázat, jak moc nezdravě žijeme, a jaké katastrofální následky to má. Právě ty vidím ve své praxi každý den, a je obrovská škoda, když se dostaneme do životního vyhoření nebo depresí, jen proto, že neumíme sami se sebou žít. Jsme v tom prokletém papiňáku a neumíme z něj ven. Přitom, ve finále to tak těžké být nemusí. Jen je zapotřebí dodržovat pár základních pravidel, o kterých jsem vám třeba dnes napsala. A ještě psát budu 😉

Podívejte se na moje videa nebo si pusťte mou novou meditaci na téma vnitřní síly zde: Meditace propojení s vnitřní silou