Bude vaše dítě chudák, nebo boháč?

Aniž bychom si to někdy uvědomili, naše finanční situace z velké míry závisí na tom, co jsme doma o penězích slyšeli jako malé děti. Při své práci s klienty v oblasti peněz se až sama podivuji, jakou „paseku“ může udělat tatínkovo často opakované moudro, a naopak jak jednoduchý život v oblasti peněz může zajistit zdravý přístup rodičů daného dítěte k penězům.

Tématem tohoto článku však není vaše finanční situace, ale ta budoucí vašich dětí. Věřte tomu, že ze svých dětí můžete vychovat boháče, a není to vůbec náročné. Chce to jen vědět, jaké informace dětem vkládat do jejich hlavy a co je ze světa financí naučit.

Nedělejte z peněz problém

Většina rodičů chybuje právě v tomto bodě. Pokud je vaše finanční situace nepříznivá, nemusíte tím zatěžovat své děti. Od toho mají dětství, aby si užívaly bezstarostnosti a hraní, tak jim je nekažte. Pro ukázku uvádím několik výroků, které mohou mít na dětskou psychiku fatální vliv (nejčastěji je slýchám v obchodě):

„Na to my mít nikdy nebudeme“

„Nemysli si, že je jednoduché na to vydělat“

„Peněz máme pořád málo“

Nezakazujte dětem sny

Každé dítě má sny a my mu je někdy nevědomky bouráme. Pokud vaše dítě od útlého věku skvěle maluje, zapomeňte na kariéru lékaře (kterou si pro ně tak přejete) a podporujte je v tom, co miluje a umí. Evidentně má v dané oblasti talent, a pokud jej bude rozvíjet, zařadí se mezi bohaté. Protože tam, kde je talent, jsou i peníze. Opět pro příklad, fatální výroky, které zničí vašemu dítěti kariéru:

„Takovýma volovinama si peníze nevyděláš“

„To jsou jen sny, spadni na zem“

„Práce není zábava“

Dovolte jim chytře nákupy

Já vím, není možné dětem koupit vše, co chtějí. Nabízím vám řešení, které jsem se naučila od svého partnera, a oceňuji je při každém běžném nákupu s dětmi. Máme dohodu, že si každý může vybrat jednu věc. Pro dětský mozek je to fér domluva a zároveň se nemusíte bát, že by dítě přineslo věc za tisíc korun, to vám garantuji. Pokud dítě po celou dobu nákupu odstrkáváte a ono vám pořád něco ukazuje, je to náročné i pro vás i pro ně, že? V extrémním případě se dítěti mohou zapsat následující emoční zápisy:

„Co chci, to nemohu mít“

„Nemohu si koupit, co chci“

„S penězi jsem závislý na mámě(tátovi)“

Nehádejte se o peníze s partnerem

O penězích vedou lidé zvýšeně emotivní debaty, a to hlavně, když jich je nedostatek. Děti hádky citlivě vnímají a mohou si z nich odnést nejen nepříjemné zážitky, ale také zápisy v emočním jazyce. Zkuste o penězích debatovat v klidu, nebo (pokud to nedokážete) mimo dosah dětských uší. Opět uvádím fatální zápisy:

„Kolem peněz jsou problémy“

„Kvůli penězům vzniká hádka“

„Peníze ničí vztah“

Tento druh emočních zápisů způsobuje v dospělém jedinci absolutní nechuť se o penězích bavit, řešit je s partnerem, a neustálý strach, že  hrozí ztráta partnera kvůli penězům.

Učte je mít k penězům praktický a pozitivní vztah

Finanční zajištěnost není jen o správném smýšlení, je také o finanční inteligenci. A tu se musíme naučit. Doporučuji koupit dítěti knížku R. Kiyosakiho „Bohatý táta, chudý táta pro mladé“; je zde hezky vysvětleno, jak k penězům přistupovat. Kromě toho doporučuji vzít někdy dítě do firmy, nechat je dělat lehčí práci a ukázat mu, jak to ve firmě funguje. Určitě to pro ně bude přínosné.

Na závěr nabízím několik pozitivních tvrzení, které myšlení vašeho dítěte správně nasměrují správným směrem:

„Peněz bude vždy dostatek“

„Co chceš, to dokážeš“

„V čem jsi dobrý, tím můžeš lehce zbohatnout“

„Jsi chytrý a budeš bohatý“

„Jsi mimořádný a budeš mít mimořádný život“

„Můžeš se stát, kým chceš“

A co jste doma slyšeli v dětství o penězích vy?