5 typů manipulátorů, kteří kompletně zruinují vaše sebevědomí

Hned na začátek vám něco řeknu, a to zcela upřímně. Kdybych uvěřila slovům některých mých ex-partnerů, je ze mě hromádka neštěstí. Možná tomu nebudete věřit, ale v mých vztazích jsem slyšela věty jako: “Jaký chlap by s tebou vydržel” nebo “Beze mě to stejně nedokážeš.” Ani jednomu z mých ex vůbec nic nevyčítám.

Naopak, dali mi obrovskou možnost zvednout se ze země a poznat sama sebe. Až když jsem vztah opustila a postavila se na vlastní nohy, byla jsem schopná rozpoznat manipulaci, o které jsem předtím neměla ani tušení. Naštěstí jsem na muže nezanevřela. Jen jsem se naučila být na tichou manipulaci citlivější a dokážu ji rychle rozpoznat.

Manipulace ve vztazích je tichá, zákeřná síla, která vám postupně odebírá vaši vnitřní sílu. Aniž byste si toho ale vy všimla. V tom jí já osobně považuji za nejvíce nebezpečnou. Z inteligentní, sebevědomé ženy se najednou stává hromádka neštěstí, která je na svém protějšku závislá.

Je mi obrovskou ctí, že mohu ženám pomáhat k tomu, aby nalezly svou vnitřní sílu a uvědomily si, že jsou nejen báječné a krásné, ale také schopné postavit se na vlastní nohy. A také, že mohou být milovány bez podmínky.

Dnes bych vám chtěla ukázat pár prototypů mužských manipulátorů, kteří vás mohou psychicky zruinovat a je dobré se od nich držet dále.

#1 – Ponižovač

Já sama jsem vedle takového člověka žila po mnoho let. I když se pokládám za inteligentního jedince, nebyla jsem schopna jeho manipulaci rozpoznat. Brala jsem jeho narážky na mé kvality i vzhled jako popud k tomu, abych byla psychicky odolnější. Výsledek? Ke konci vztahu jsem se nelíbila sama sobě a měla problém se sebedůvěrou.  Naštěstí jsem v té době potkala muže, pro kterého jsem byla tou nejkrásnější princeznou, a.. co vám budu povídat, hodně mě poléčil.

Manipulátor typu ponižovače vás může často kritizovat za to, jak vypadáte nebo co děláte. Ale pozor, on to může dělat i “v legraci”! Když se urazíte nebo začnete plakat, slyšíte jediné: “Vždyť já si dělám jen srandu, neber se tak vážně.” Jenže, na vašem křehkém srdci to nechává jizvy. Jednu po druhé. Je to bolestivé, a hlavně.. začne to vaše sebevědomí postupně, tiše, rozleptávat.

ONLINE TRÉNINK – 21 DUCHOVNÍCH KLÍČŮ K ŽENSKÉ SEBELÁSCE

Potřebujete na své sebelásce zapracovat a nevíte, jak na to? Vydala jsem pro vás unikátní online trénink „21 duchovních klíčů k ženské sebelásce“, který vás navede na správnou cestu.

Vraťte se sama k sobě a pomocí jednotlivých duchovních klíčů můžete poléčit svá zranění.

Více informací zde: 21 duchovních klíčů k ženské sebelásce

#2 – Uzavřenec

Jedná se o typ emočně uzavřeného muže, který neumí a hlavně nechce reagovat na vaši emocionalitu. Kdykoliv zvýšíte hlas nebo máte jiný emoční projev, stahuje se do sebe a nehodlá dále pokračovat v jakékoliv debatě. Označí vás za hysterku nebo přílišnou citlivku, odebere se do vedlejšího pokoje a je po debatě. Čeká až na moment, kdy zcela vychladnete a k problému se již nevrátíte. Vy si postupem doby začnete myslet, že projevovat emoce ve vztahu je špatné a přestanete sama sobě důvěřovat. Oslabujete se ve své ženské energii a přistoupíte na tichou domácnost, kde je ale pořád dusno. Pamatujte si, že muž ve své síle umí ustávat emoce své ženy. Já si dokonce myslím, že muži jsou tu od toho, aby o naši emocionalitu a křehkost pečovali!

#3 – Zesilovač

Tento typ manipulativního muže používá jednu z neúčinnějších technik manipulace. A tím je zesílení svého argumentu využitím skupiny lidí. Což v překladu znamená, že rád používá věty typu: “Ale MY VŠICHNI to s tebou myslíme dobře” nebo “S DĚTMI jsme si říkali, že…” Jednoduše použije hlasy druhých (i když stejný názor nemají nebo se k tématu nevyjádřili) a tím svůj argument zesílí. Výsledek? Vy se cítíte ještě hůře, máte mnohem větší strach nebo pocit viny, a tak svolíte k něčemu, co nechcete.

#4 – Zachránce

Zní to sice dobře, ale nepotěším vás. Dalším typem manipulátora může být muž, který vám na sobě postupně vytvoří závislost. Je to takové postupné ubírání vašeho vlastního životního stylu, vaší nezávislosti a suverenity. Nejdříve mu přijde zbytečné, abyste tolik pracovala, když on vydělává dost. Potom mu nepřijde fajn, když trávíte tolik času na józe. A v neposlední řadě není vůbec zapotřebí, abyste měla svůj účet. Vy postupně ukrajujete ze svého vlastního života, po velkém nátlaku skončíte v práci a přestanete být finančně nezávislá. On si (kolikrát až za mnoho let) konečně dosáhl svého. Nemáte šanci odejít, protože najednou jste na něm závislá. Ani byste nevěřili, kolika mužům takový stav vyhovuje.

#5 – Odstřihávač

Ano, ještě jednou se přiznávám. I já sama jsem žila s odstřihávačem. Po pár letech vztahu jsem neměla ani jednu kamarádku, nikam jsme nechodili a lidově řečeno, všichni podle něj byli “úplně blbí” (včetně mé rodiny). Manipulátor tohoto typu prostě nechce, abyste zářila ve společnosti, a měl na vás hlavně vliv někdo jiný, než on. Nesnáší vaše kamarádky a často jejich směrem slyšíte kritiku. Má kopřivku kdykoliv máte jet k vašim rodičům, nebo se potkat s vašimi sourozenci. Pokud se mu přizpůsobíte, ztratíte mnoho. Právě vaše přítelkyně i rodina vám mohou dát dobrou zpětnou vazbu a tak trochu vás profackovat.

Určitě jsou nyní na místě otázky, proč si do svého života (i přes svojí inteligenci a schopnost radit druhým 🙂 ) takové muže přitahujeme. Jsem si jistá tím, že naši partneři jsou vždy naším zrcadlem a ukazují nám na témata, která bychom si v sobě měly pořešit. Pokud jsem ve vztahu s manipulátorem, jasně to ukazuje na to, že dostatečně nevěřím sama sobě a potřebuji posílit svůj střed. Nosím v sobě podvědomé naprogramování, které mi našeptává: “Měla bych se přizpůsobit” nebo “Nejsem tak dobrá”. O tomto tématu mluvím v mém online tréninku “21 duchovních klíčů k ženské sebelásce” nebo jej rozklíčovávám na osobních konzultacích.

Na téma manipulace vám chci napsat více článků, tak se můžete těšit na další. Je to totiž téma rozsáhlé a já budu jedině ráda, když se i další ženy proberou z iluze, že pro ně ten druhý chce přece jen to nejlepší…

Pracujte na sobě systematicky po celý rok! Vydávám pro vás online motivační diář, který pro vás bude systematickým průvodcem.

Každý měsíc ode mě dostanete spoustu tipů pro váš osobní růst, včetně audioprogramu a léčebných afirmací.

Více informací najdete zde: Online motivační diář pro rok 2019