Manipulační kalibry a jak jim čelit

Pokud bychom měli charakterizovat manipulaci, jedná se o nekalou komunikační techniku, kterou manipulátor pomocí emocí strachu a viny vede manipulovaného k určitému činu nebo chování.

Když námi někdo manipuluje, necítíme se díky jeho slovům dobře, obvykle máme výčitky svědomí a strach. Za život jste jistě potkali nespočet manipulátorů, věřím, že mnoho z vás s nimi i žije v jedné domácnosti. Manipulátoři často o své „dovednosti“ ani nevědí a tak tuto nekalou techniku používají nevědomně.

Pojďme si tedy ukázat největší manipulační kalibry a také způsob, jak jim čelit.

Manipulační kalibr#1 – Ty se ani neozveš

Kolikrát jste již takovou větu od rodičů slyšeli? A jak se cítíte, když vám vaše matka takovou větu řekne? Jistě, máte výčitky svědomí a strach, že jste blízkému ublížili. Tato manipulativní technika je u rodičů vcelku běžná, a to primárně u těch, kteří z důvodu rozvodu či úmrtí druhého zůstali osamocení. Zaměňují vás tak za jejich životního partnera a jsou na vás emočně závislí.

A jakým způsobem takovou manipulační techniku odrazit? Jednoduše musíte manipulátorovi nastavit zrcadlo a útok mu vrátit. Pokud to neuděláte, budete se po zbytek dne pravděpodobně cítit pod psa. I když je to váš rodič, musíte takzvaně „nabít kanón“ a útok vrátit mířenou větou. Co takhle: „A já si říkala, proč se mi tak dlouho neozveš ty“ ?

Manipulační kalibr # 2 – Když se budeš takhle chovat, dopadne to špatně

V mnoha partnerských vztazích se jeden přizpůsobuje druhému jen proto, že se bojí reakce druhého. Náš partner či partnerka nás obviňují z toho, že jim svým chováním způsobujeme nepříjemné emoce a že je to naše vina, když se oni cítí špatně. Jedná se však o hrubě manipulativní techniku, která s pohodou ve vztahu nemá nic společného. Jediné, jak takové manipulaci můžete čelit, je jasně dát manipulátorovi najevo jeho mylné smýšlení. Každý je zodpovědný za své emoce, a pokud mi chování druhého ubližuje, primárně se zaměřím sama na sebe.

Zároveň se sami ptejte, zda pro vás není primární být ve vztahu přirozený/á a místo přetvařování se jednoduše chovat tak, jak se vám chce. Věřte, že je na planetě spoustu potencionálních partnerů, kteří budou naopak vaši přirozenost milovat.

Manipulační kalibr # 3 – Jsem tvůj nadřízený a budeš mě poslouchat

Jak ukazují současné průzkumy, Češi jsou jeden z nejvíce nespokojených evropských národů v oblasti komunikace na pracovišti. Neumí mluvit ani se šéfy, ani s kolegy. Většině z nás vadí chování nadřízeného a je pro nás nepředstavitelné jej přirozeně respektovat. Jisté je, že velkému procentu manažerů a řídících pracovníků schází talent lidi vést, takzvaný leadership. Snaží se tak autoritu udržovat pomocí hrubé síly a manipulace. Jak se však bránit v případě práce? V tomto případě se musíte rozhodnout, co je pro vás v životě důležitější. Zda stálý příjem nebo vaše hodnota, to, zda se můžete každý den ráno na sebe podívat do zrcadla. Stejně tak jako rodiče, i váš nadřízený by měl pocítit, že s vámi hrubě manipuluje. Nastavte mu inteligentně zrcadlo a snažte se mu navrhnout cestu, která by byla příjemná pro vás pro oba. A pokud se jeho chování nezmění, odejděte někam, kde si vaší práce váží.

Přečtěte si také: Chcete být skutečný leader? Naučte se vztahové inteligenci