Mentální trénink pro každou z nás

Věnujeme se dětem, partnerům, rodině, přátelům. Kolik času a kapacity nám však zbývá pro nás samotné? Naším dnem proběhneme s “jazykem na vestě” a když jsme na konci našeho denního maratonu, nezbývá nám síla ani chuť věnovat se sobě samotným.

Přitom, není hlavní to, jak se samotné se sebou cítíme a jakou náladu během dne máme? Ukážu vám pár tipů, jak si pohodu přes den udržet a věnovat se nejen ostatním, ale i sobě!

Dejte si ranní meditační desetiminutovku

Nebojte se, nebudu vás nutit do dlouhé meditace nebo ranního běhu. Na to dnes bohužel nemáme tolik času, i když je skvělé mít pro sebe celé ráno. Já mám ráda svůj ranní rituál, který trvá jen deset minutek. Ihned po probuzení si uvařte teplou vodu, dejte do ní čerstvě vymačkaný citrón a přilejte trochu vody studené. Sedněte si na klidné místo, zapalte svíčku a zavřete oči. Jediné, co nyní uděláte je tato představa: vybavte si váš den, co vás čeká a najděte si ve vašem dni cokoliv pozitivního. Budete se mít na co těšit a naladíte se tak hned ráno pozitivně. To je vše!

Hledejte pozitiva místo negativ

Jsme národ negativní a na všem máme tendenci hledat důvody, proč něco nejde nebo je špatně. Zkuste si na jeden den takové myšlení zakázat a kdykoliv vás napadne negace, zastavte se a donuťte svou mysl přemýšlet pozitivně. Že to nejde? To je dost pravděpodobné, protože máte negativní, dlouhodobý, návyk. Na závěr dne si zapište, v jakých oblastech jste byla nejvíce pesimistická a nepříjemná. V těchto oblastech na sobě zapracujte. Většinou zbytečně soudíme druhé, jsme nervní při čekání ve frontě nebo se chováme neurvale k cizím lidem.


Rozdýchejte se

Dech je dokonalý nástroj, který spojuje naše fyzické tělo s psychikou. Když se budete jeden den, byť jen malinko, soustředit na váš dech, zjistíte, že prakticky nedýcháte. Máte mělký, nedostatečný nebo žádný dech, a to není zdravé. Zkuste si po obědě nebo ve volné chvilce na chvilku “zalézt” někam na klidné místo a prodýchejte se. Jak? Stačí se zhluboka alespoň 10x nadechnout a vydechnout. Při výdechu klidně otevřete ústa a vzduch vytlačte. Psychicky i fyzicky se vám udělá mnohem lépe!

Další praktické tipy:

  • udělejte každý den sebemenší lepší skutek, pro sebe i ostatní
  • zkuste druhého pochopit z jeho strany (trénujte empatii)
  • usmějte se, kdykoliv vám to půjde
  • trénujte naslouchání, mluvte a naslouchejte v poměru 50:50
  • jděte do přírody (ta je rovnovážná a pomůže vám vyrovnat psychiku)
  • napište si takzvaný “shit list” a slibte si, že jej začnete postupně řešit :o)

Přečtěte si také:  Jak si zvýšit sebevědomí