Zvádnu to všechno sama?

Mojí praxi často navštěvují ženy, které čeká rozvod, jsou samoživitelky nebo podnikají. A častým tématem, které je trápí, je strach z jejich budoucnosti. Obavy z toho, jestli všechno mohou zvládnout bez muže, který jim byl dlouhou dobu oporou. Dnešní článek bych chtěla věnovat vám ženám, které jste se v takové situaci ocitly, a trápí vás stejné pochybnosti, jako mé klientky.

Období zkoušky

Ano, zůstat na výchovu dětí i vydělávání peněz sama není jednoduché. Zároveň je to však skvělá příležitost k tomu naučit se být sama sobě, i svému životu, vládkyní a dokázat si, že i jako křehká žena mohu v tomto světě fungovat zcela nezávisle. Pokud jste se tedy do takového stavu dostala, nehleďte na celou situaci tak negativně. Naopak si řekněte, co všechno vám změna může přinést a co vás učí. Když to všechno trochu odlehčíte, budete na vše nahlížet s čistější hlavou, a hlavně bez emocí. Nyní stojíte na startovní čáře a čeká vás spoustu učení se. To je ale v pořádku. Jen se nadechněte a skočte. Vše dobře dopadne.

Posilujte víru v sebe

Mnoho žen, které se dostanou do situace, kdy jsou odkázané jen samy na sebe, trápí obrovské pochybnosti o jejich kvalitách. Protože v samotě se vždy ukáže, do jaké míry věříte sama v sebe a zda jste schopná být nezávislá na svém okolí. Současné období je tedy pro vás velkou výzvou v tom, abyste zcela přebudovala vztah sama k sobě. Místo vnitřní kritiky se naučila být pro sebe tou nejlepší kamarádkou a dopovala se pozitivním přístupem. Beznaděj by měly vystřídat pocity vnitřního klidu a stability. Vaši vnitřní sílu musíte intenzivně trénovat, a také se vědomě zastavovat kdykoliv, kdy máte tendenci se komandovat.

Nejste na všechno sama

Možná jste si sama v sobě zakotvila, že jste doopravdy zůstala sama, a nemáte vedle sebe nikoho, kdo by vám pomáhal. Zkuste se ale rozhlédnout kolem sebe, doopravdy zde není nikdo, kdo by vás vyslechl nebo dal kvalitní radu? Možná se jen zbytečně uzavíráte okolí, které by vám jinak rádo pomohlo. Mnoho z nás se bojí požádat o pomoc a raději se vnitřně trápí, než abychom použili kouzelnou větu: “Prosím, mohl/a bys mi pomoci”. Věřte mi, že je kolem vás mnoho lidí, kteří vám mohou poradit s podnikáním, pohlídat vám na chvíli děti nebo pomoci jiným způsobem. Jde jen o to dovolit si nebýt 100% perfektní a vyhledávat pomocnou ruku. Já osobně podnikám mnoho let a posledních pět zcela sama. Ve svých firmách jsem jediným podílníkem a musím o všem rozhodovat zcela samostatně. Mám dva kamarády, kteří se mnou rádi konzultují vše, co se týká mého podnikání, a mají nezaujatý pohled. A také mužský pohled, což je velmi důležité. Tak se rozhlédněte ve svém okolí a nebojte se otevřít ústa!

Naučte se pracovat s penězi

Ženy, které zůstávají na všechno samy, se nejvíce děsí finanční stránky. Do nedávné doby se o peníze staral jejich manžel, takže nemají vůbec ponětí o tom, jak s nimi pracovat. Právě v oblasti financí je pro vás tohle období velkou lekcí a výzvou. Zapomeňte na to, že my ženy penězům nerozumíme a neumíme to s nimi. Naopak, dokážeme být v této oblasti systematické a také jich umíme vydělat hodně, když víme jak. Začněte tedy zákonnitosti peněz studovat a přestaňte se peněz bát. Je jich tu pro všechny dostatek, jen jde o to se k toku peněz dostat. Vřele vám v tomto ohledu doporučuji knihy od R. Kiyosakiho a také knihu od Napoleona Hilla – Myšlením k bohatství.

Myslete i na sebe

Vím, že jako samoživitelka často ani nevíte, kde vám hlava stojí. Musíte zvládnout výchovu, učení s dětmi, vydělávání peněz a mnoho dalšího. Bohužel se velice často setkávám s tím, že se ženy takzvaně přepálí a po pár letech jsou úplně bez energie. Nemyslí totiž vůbec na sebe, svůj vlastní čas a relaxaci. Ano, vím, je to těžké si takový čas najít. Jenže, když se nad tím zamyslíte… k čemu budete svým dětem nebo zaměstnavateli, když se zhroutíte? Jednoho dne vám prostě energie dojde a následky budou mnohem horší. Naučte se tedy v tom všem frmolu věnovat i sobě, ať vám baterky nedojdou. Jděte na víno s kamarádkou, na masáž nebo odjeďte jednou za rok sama na chalupu. Navíc, budete mít pocit, že skutečně žijete a má to nějaký smysl. Právě ten se při dlouhodobém vyčerpání vytrácí, což má radikální vliv i na vaše děti, přátelé, okolí.

Pokud budete potřebovat v náročné situaci pomoci, můžete vše konzultovat se mnou nebo si stáhněte můj audioprogram “Restart vašeho života”. Případně vás ráda uvidím osobně na mých květnových přednáškách v Praze a v Brně.