Zbavte se špatných návyků jednou provždy!

Nejde vám snídat a nejste schopni se to naučit? Jíte večer, i když víte, že po večerním jídlu přibíráte? Odnaučte se konečně vaše nesprávné stravovací návyky a dosáhněte tak konečně zdraví i štíhlé postavy. Ukáži vám, jak prakticky na to.

Pochopte, jak nevhodný stravovací návyk vzniká

Abyste byli schopni se špatných návyků zbavit, je dobré nejdříve pochopit, jak nám vlastně návyky vznikají. Ty samozřejmě vznikají v našem mozku, a náš mozek má dokonce laicky řečeno samostatný obvod, který naše návyky řídí. Kromě toho má další dva obvody – emoce a logiku. Co je zajímavé, je fakt, že tyto obvody nejsou navzájem propojené. Proto mnohdy logicky víte, ale emočně činíte jinak a podobně. Obecně je dobré si zapamatovat, že návyk v našem mozku vzniká 21 dní po sobě jdoucí činnosti. Co to znamená? Jednuduše to, že pokud něco ne/děláte 21 dní po sobě bez vynechání jediného dne, vznikne vám (anebo naopak zanikne) návyk.

Zaostřete na návyky, kterých se chcete zbavit

Pokud tedy víte, že se můžete nevhodného návyku takhle jednoduše zbavit, budete muset udělat další krok. Říci si vlastně, jakých návyků se vlastně chcete zbavit? Sepište si je ideálně na papír a vyberte z nich tři, které vás trápí nejvíce. V oblasti zdraví to může být například:

Jídlo po osmé hodině večer

Sladké po obědě

Absence snídaně

Stanovte si den D – nový začátek v boji s návyky

Máte vyspecifikováno, jakých návyků se musíte zbavit, není tedy nic lepšího, než se do odvykací kúry pustit. Stanovte si den, kdy se začnete návyků zbavovat a od tohoto dne musíte vydržet 21 dní bez jediného přerušení. A co když porušíte? Stanovte si k tomu pokuty, které si dáte, pokud nevydržíte. Budete sami sebe motivovat a nenecháte se jen tak zvyklat, pokud budete mít za porušení finanční nebo jinou pokutu.

Odměňujte se a vydržte v novém návyku

Pokud se vám skutečně podařilo v novém návyku vydržet 21 dní, nezapomeňte se odměnit! Kupte si třeba něco nového na sebe, odjeďte na dovolenou nebo si vymyslete jakýkoliv dárek, který vás potěší. Po oněch 21 dnech by váš mozek měl mít nově vytvořený návyk, avšak nezapomeňte na paměťový efekt, který má každý z nás. Bedlivě se sledujte, abyste v novém návyku vydrželi a pokud chcete zhřešit, dělejte to plánovaně!

A co když vám to stejně nejde?

I to se může stát. Poté je ale potřeba, aby nastoupil na scénu někdo, kdo vám pomůže rozklíčovat příčiny vašich neúspěchů. Obraťte se na mě nebo mé kouče na naší klinice, více na www.life-clinic.cz nebo www.mujkouc.cz .

Přečtěte si také: Jak ovládnout chuť na sladké