Co je motorem vašeho vztahu?

Bylo ráno a vzduch voněl létem. Procházela jsem se po Vyšehradě a přemýšlela o úpravách našeho domu i plánech na víkend. Bruno kolem mě nadšeně pobíhal a já se snažila si zapamatovat ten nádherný obrázek probouzející se přírody kolem nás. Přesně v takové okamžiky si říkáte, jak moc ten život může být nádherný. 

A potom jsem zahlédla ty dva na lavičce. Oba dva spali, přitulení k sobě, všude kolem nich lahve od alkoholu. Nějak mě ta scénka zastavila a hlavou mi proběhlo: “Asi je to pití spojuje a je motorem pro jejich vztah.”

Ano, ta scéna byla smutná, ale také v ní bylo pro mě velké poselství.

Uvědomila jsem si, jak moc je důležité mít ve vztahu společné vize, určitý drive nebo motor, který nás žene s tím druhým dopředu. Proto si tak ráda povídám se svým partnerem o tom, co nás čeká a jak si představujeme budoucnost. Mám pocit, že jsme tak její architekti a společné vize nás drží v příjemné bdělosti i vděčnosti za vše, co máme a můžeme spolu vytvořit. Jdeme spolu životem a vytváříme si jej krásný díky tomu, že o něm sníme i děláme postupné kroky, které jsou s náma oběma synchronní.

Bohužel, motorem našeho vztahu moho ale být i hádky a neustálé udobřování. Může to být zraňování, skrze které si vzájemně ukazujeme na naše zranění a neustále se do nich trefujeme. Naším motorem může být i alkohol a utápění se ve starých (a už dávno nepotřebných) zraněních i návycích z rodiny a minulosti. Může to být neustálé a vzájemné přesvědčování se o tom, jak jsme bezcenní a neschopní. Můžeme se společně projíst do nemoci nebo do totální deprese. A naším motorem může být i válka a boj, dokud toho druhého zcela zlikvidujeme.

A tak se vás dnes ptám, co je vaším partnerským motorem? Co vás žene kupředu i vás spojuje?

Jsou to vize, děti, vydělávání peněz, cestování, budování hnízda, zdraví a kondice? Nebo je to něco, co vám ve skutečnosti neprospívá?

Pokud vnímáte, že vám v partnerství chybí zdravý motor a neposouváte se dopředu, má to vždy svůj důvod. Možná jste nedostatečně komunikovali, vzdálili jste se nebo si jdete každý svou vlastní životní cestou. Je však otázkou, jestli jste takto šťastní a nemáte pocit osamocenosti.

Dobrou zprávou je, že svůj vztah můžete restartovat. Třeba s koučem nebo terapeutem, my jsme vám rozhodně k dispozici: Tým koučů Lenky Černé