7 praktických tipů, jak vypnout hlavu + video

Máte pocit, že nedokážete zastavit své myšlenky a neodpočinete si sami od sebe ani na vteřinu? Rádi byste se alespoň na chvíli zastavili a měli pocit, že nad ničím nepřemýšlíte? Lidská mysl je v tomto ohledu záludná, ale dá se vycvičit tak, abyste našli kýžený klid.

V dnešním článku vám dám praktický návod, jak na to. A pokud se vám nechce číst, mám pro vás nově i video 😉

 

Tip # 1 – Je to o tréninku!

Když máte nějaké to kilo navíc, začnete chodit cvičit a intenzitu cvičení postupně navyšujete. Rozhodně se nepustíte do maratonu nebo zvedání těžké váhy okamžitě, je to tak? V oblasti naší mentality je to úplně stejné. Lidé nechtějí ani slyšet o meditaci a já se jim ani nedivím. Protože být meditační mistr vyžaduje dlouholetý trénink, který není vůbec jednoduchý. Pokud chcete vypínat hlavu, musíte se to postupně učit, a to s velkou trpělivostí. Je to prostě trénink, jako každý jiný, jen je mentální. Buďte tedy k sobě ohleduplní a dělejte malé krůčky. Každý krok se počítá! Meditace vám může trvat jen pět minut, důležité je, že trénujete!

Tip # 2 – Poznejte svůj mozek

Za myšlenky je zodpovědný náš mozek, konkrétně vyprodukuje každý den přes 70.000 myšlenkových sekvencí. Většina z nich je v našem podvědomí, “jen” 500 – 1000 si jich uvědomujeme. I to je ale hodně! Navíc je náš mozek nastaven k jednomu nešvaru, který je pro nás všechny více méně destruktivní. Nutí nás přemýšlet nad minulostí, nebo vytvářet katastrofické scénáře do budoucnosti. Neumí být sám od sebe v přítomnosti. A to ho musíme učit. Je zapotřebí si vytvářet co nejvíce mentálních návyků, které nás do bytí v přítomném okamžiku budou navracet. Protože právě v přítomnosti vás neničí zbytečné přemýšlení, cítíte se v bezpečí a vaše tělo není ve stresovém stavu. Jak se tedy v přítomnosti udržet?

Tip # 3 – Dýchejte!

Je to právě náš dech, který nás dokáže udržet v přítomnosti. Navíc propojuje naši mysl s naším tělem a dává nám tak možnost se mnohem více nacítit na sebe. Pokud chcete přes den alespoň na chvilku zrelaxovat a vypnout hlavu, vyzkoušejte můj jednoduchý trik. Nastavte si 3 – 5 budíků na telefon, které vás upozorní na krátkou meditaci. Kdykoliv vám telefon zazvoní, zklidněte se a desetkrát se zhluboka nadechněte, vydechněte. Můžete se také podpořit vnitřní mantrou, jako: “Jsem tady a teď, vše je v pořádku” nebo “Má mysl i tělo se zklidňují a uvolňují”. Uvidíte, že tyto krátké pauzy vás neskutečně dobijí, zrelaxují a vyčistí vám hlavu!

Tip #4 – Mějte své rituály

Rituály v našem životě hrají důležitou roli a je obrovská škoda, že jich je v současné společnosti tak málo. Právě díky rituálům se můžeme více spojit se sebou a zklidnit svoji mysl. Některé rituály děláme, aniž si to uvědomujeme. Tak třeba takové čištění zubů nebo sprcha. I tyto rutinní činnosti pro vás mohou být oslavou vašeho života. Buďte při nich vědomí a soustřeďte se jen na ně. Zde jsou rituály, které pomáhají mně osobně:

  • Zapalte si ráno a večer svíčku a chvíli se dívejte do plamene, volně dýchejte
  • Před každým jídlem prožijte vděčnost za to, že máte plný talíř jídla
  • Při jídle se soustřeďte na to, jak strava chutná, jak voní, jakou má konzistenci
  • Kupte si hezkou květinu a pár minut obdivujte její krásu, stačí se jen dívat
  • Nalaďte se v přírodě na svůj rytmus, který najdete v daném stromu či květině
  • Při úplňku alespoň chvíli meditujte a přemýšlejte nad tím, jaká přání a vize máte

Tip #5 – Zapisujte si své myšlenky

Nejčastější příčinou nespavosti bývá naše přeplněná mysl, které se nikdo nevěnuje. Našim myšlenkám a emocím je zapotřebí věnovat pozornost, jinak si ze své hlavy uděláte stoku, se kterou se vám bude těžko pracovat. Já mám pro vás jednoduchý trik. Kupte si zápisník a před spaním si zapište vše, na co myslíte a jaké máte úkoly. Kdykoliv se v noci vzbudíte, znovu zapisujte.. Stejně tak můžete své myšlenky zapisovat i přes den. Když dáte vše na papír, váš mozek přestane mít potřebu vás upozorňovat na vše, co je nedořešené.

Tip # 6 – Buďte v přírodě a spojení se zemí

Příroda je rovnovážný systém, narozdíl od toho lidského. A právě v ní můžeme najít vnitřní rovnováhu, která nám chybí. Proto neflákejte pobyty v přírodě a kdykoliv můžete, do přírodě vyrazte. Buďte v ní ale vědomí, což znamená… žádné telefonáty, psaní zpráv nebo poslouchání hudby. Ideální je, když jste někdy v přírodě i sami a můžete ji pozorovat. Trénujte zde bytí v přítomnosti! Skvělé také je, když se můžete projít bosí po čerstvě posekané trávě. Krásně se tak propojujete se zemí a získáváte stabilitu. 

Tip # 7 – Přepněte do pravé hemisféry

Většinu našeho dne používáme levou mozkovou hemisféru, která je zodpovědná za logické uvažování a analýzu. Bohužel neumíme přepnout do té pravé, která je naopak o emocích a kreativitě. Pokud chcete vypínat hlavu, naučte se přepnout z jedné hemisféry do druhé. Jak na to?

  • malujte, modelujte, háčkujte… jakákoliv ruční práce
  • zpívejte a tančete
  • smějte se a prožívejte emoce
  • pracujte se dřevem nebo na zahrádce

Přeji vám, ať se daří hlavu vypínat a více relaxovat. A věřte mi, že vše je jen o tréninku. Ten z nás dělá mistry! A kdyby se vám nedařilo své tělo i mysl dostat do klidu, vyzkoušejte můj audioprogram “Ukončete svůj stres a získejte vnitřní rovnováhu”.