Jak se hodit do dovolenkového klidu

První dny na dovolené mohou být pro nás pracanty pěkné peklo. Mozek jede na plné obrátky, ne a ne se uklidnit a vypnout. Jak ukazují výzkumy lidské psychiky, na dovolené začneme odpočívat až pátý – osmý den. A to většinou jedeme už domů. Co z toho vyplývá? No, že si většina z nás na té dovolené vlastně neodpočine a táhne s sebou únavu do dalšího období. Ukážu vám v tomto článku alespoň pár triků, které vám pomohou dobu náběhu klidu zkrátit.

Naučte se napojit na vlastní já

Základní dovednost, kterou málokterý dospělý v západní civilizaci umí.

Každé učení tomu říká jinak, někdo “vnitřní dítě”, někdo “bůh”, někdo “duchovní bytost”. Nazvěte si to, jak chcete, důležité je, abyste ono napojení uměli. Jak tedy na to? Najděte si klidné místo a sedněte si tak, abyste měli narovnanou páteř (seďte rovně v tureckém sedu nebo na patách). Zavřete oči a pozorujte váš dech. Nic jiného, jen to, jak dýcháte a jak se mění nádech s výdechem. Po nějaké době si sebe představte například u moře, jak pozorujete vlny a není zde nikdo jiný než vy. Jak vypadáte a jaké emoce prožíváte? Kdo vlastně jste a jaké sny máte? To jsou otázky, které si v těchto chvílích pokládejte. Napojíte se tak sami na sebe a prostě jen sami se sebou nějakou dobu budete. Zdá se to lehké, ale chce to nějaký cvik, než to vydržíte delší časový úsek.

Cvičte hned ráno a fyzicky se zlehka unavte

Dopřáváte si pořádné snídaně a z dovolené jedete o pár kilo těžší. Váš plný žaludek však neškodí jen fyzické schránce, ale také vaší psychice. S plným žaludkem sice na pláži usnete, s jakou náladou se ale vzbudíte? A nebudete se spíše cítit podráždění, nevrlí a unavení, než relaxovaní, s chutí do příjemného odpočinku? Já osobně si na dovolené užívám rána i večery u moře, kdy mohu cvičit jógu, zaplavat si nebo se jen tak projít bosá ve vodě. Zkuste se ráno jen 15 minutek fyzicky unavit a uvidíte, že se vám poté bude lépe relaxovat přes den. Zároveň si ten příjemný pocit nebudete chtít nechat pokazit a tak se u té snídaně tolik nepřejíte.

Dohodněte se s druhým na plánu dne

Já osobně miluji, když na dovolené nemusím nic plánovat a vracím se do dětských let – dělám to, na co mám chuť a nepřemýšlím o čase. To si ale může dovolit jen ten, kdo umí s vlastní psychikou dokonale pracovat a hlavně má harmonický partnerský vztah. Když s partnerem nejste jednotní (a to jen z pár procent), může se stát, že se přes dovolenou špatně pochopíte, budete mít jiný rytmus a každý budete mít trochu jinou představu. Proto lidem, kteří s osobním růstem začínají a zároveň nemají perfektní vztah, doporučuji, aby si s tím druhým vždy ráno řekli, jak daný den prožijí. Tak si lépe odpočinou nejen od práce, ale i od sebe navzájem.

Další praktické tipy

– dělejte pouze to, co chcete – jakákoliv nevolnická činnost vám odsaje energii

– dostatečně spěte a nedávejte si budíka – dovolte vašemu tělu, aby odpočívalo dle potřeby

– pokud máte děti, jezděte minimálně jednou ročně na dovolenou bez nich – každý potřebuje relax a mnohdy to s dítky nelze na 100% (kromě toho to prospěje vašemu partnerskému vztahu)

– jezděte na klidnější místa s menší koncentrací lidí (ve velkém davu si nikdy tolik neodpočinete)

– pijte střídmě (není nic horšího než prudké slunce s opicí v zádech 🙂

Přečtěte si také: Jak získat hodinu denně navíc