Proč vaše hubnutí stále nemá úspěch?

Snažíte se zhubnout, ale točíte se v bludném kruhu. Pár kilo dole nahradí za pár měsíců pár kilo nahoře. A tak je to pořád dokola.

Ukážu vám dnes 3 základní momenty, díky kterým se nám nedaří hubnout. Je to hlavně neznalost určitých principů, která nás vede k nulému efektu při hubnutí.

První moment – neumíme rozlišit jednoduché a složité cukry

Stejně tak jako “není tuk jako tuk” tak i cukr nemůžeme hodit do jednoho pytle. Existují totiž dvě skupiny cukru – rychlé a pomalé, podle toho jak rychle se vstřebávají do krve. Většina z nás neví, že díky rychlým cukrům se zvedá rychle hladina krevního cukru, což má za následek zvýšenou hladinu inzulínu, který přebytečný cukr musí vyplavit. A hlavně, uloží jej z velké míry na tuk. Ano, na ten tuk, který máme kolem břicha, boků a stehen. Oproti tomu složité cukry se díky svému chemickému složení ukládají pomalu a díky tomu nedělají nepořádek v hladině krevního cukru. Zapamatujte si tedy, že je nutné jíst složité cukry (sacharidy), místo jednoduchých cukrů. Jednoduchý cukr najdete v surovém stavu (i hnědý), ovoci (i fruktóza je jednoduchý cukr), bílém pečivu, bílých těstovinách, bílé rýži, a samozřejmě i ve sladkostech různého druhu. Naučte se číst etikety, kde je většinou složitý a jednoduchý cukr oddělen a vy vidíte přesné množství/rozložení.

Druhý moment – Dostatečně se nehýbete anebo se hýbete neefektivně

Strava je sice základ k úspěšnému hubnutí, není to ale jediné, co musíte dělat. Bez pohybu prostě nikdy nebude vaše hubnutí efektivní a kromě toho, pohyb má i zdravotní pozitiva. Organismus je schopen spalovat tuky až v určité tepové frekvenci, která je cca 110-140 tepů za minutu. Pouze v tomto pásmu můžete tuky pálit a nezapomeňte i na tu horní hranici! Mnoho dam chodí například na Zumbu, u které mají tepovou frekvenci mnohem vyšší než 140. Poté pálí pouze svalovinu, nikoliv tuk! Pokud tedy chcete dlouhodobě zhubnout, hýbejte se alespoň 4x týdně v tepové frekvenci 110-140 tepů za minutu. Je to dobré nejen na vaši postavu, ale i pro vaše zdraví.

Třetí moment – Nevydržíte v novém životním stylu dlouhodobě

To bývá velice časté. Sice začnete správně a nějakou dobu se vám daří jíst správně a cvičit. Bohužel si však nasadíte příčku příliš vysoko a v novém životním stylu prostě nevydržíte. Je pro vás totiž utrpením. A to je špatně. Zapamatujte si, že hubnutí je o dobrém pocitu a o zvládnutí nových návyků. Pokud se u hubnutí nebudete cítit dobře, jak v něm chcete dlouhodobě vydržet? Vždyť je to hlavně o návycích, které máte. A ty musíte změnit. Návyk nám vzniká na základě opakované činnosti 21 dní po sobě, pokud chcete tedy návyky změnit, stačí je 21 dní ne/dělat.

Více si poslechněte na mém CD “Hubněte s hlavou”