Jak zvládat stresové situace běžného života?

Znáte ten pocit, kdy stojíte ve frontě, ale už jste měli být dávno na jiném místě? Zvedá se vám tep, cítíte vnitřní napětí a velice pravděpodobně se ve vás probouzí vztek. Vaše tělo i mysl se dostávají do stresu, který vám jednoduše škodí. Takových běžných situací prožíváme mnoho a zbytečně nám kazí den, náladu i naše zdraví. Jak je tedy zvládat?

Poznejte situace, které vás do stresu dostávají

stresNejlepší způsob, jak vyhrát nad nepřítelem, je.. víte co? Dokonale jej poznat. Pokud se často dostáváte do stresových situací, určitě se opakují a jsou tedy stále stejné. Zkuste tedy nejdříve po nějakou dobu pozorovat, za jakých situací se do stresu dostáváte a také si tyto situace zapisujte. Můžete na nich poté zapracovat, protože je dopředu znáte. Pro inspiraci vám uvádím ty, ve kterých se do stresu dostávám já:

  • dopravní zácpa
  • čekání ve frontě
  • pozdější příchod na schůzku
  • kontakt s pomalým a otráveným jedincem
  • zaspání a následné nestíhání během rána
  • neschopnost usnout
  • sdělování informace, která nebude pro druhou stranu příjemná
  • odjezd na dovolenou

.. zde si můžete doplnit své situace…

Naučte se plánovat s rezervou

Velice častým důvodem, proč se sami dostáváme do stresu, je neschopnost plánovat si čas tak, abychom měli určitou rezervu. Máme totiž tendenci svůj den naplnit tak, abychom neměli ani jednu volnou minutu, což vede při jednom sebemenším zpoždění k řetězové reakci nestíhání. Jednoduše řečeno, když se zpozdíte s jednou aktivitou, budete ve skluzu celý den. Zapomeňte tedy na to, že váš denní program nemá mít určité prodlevy. Vždy si mezi jednotlivými schůzkami dávejte čas pro relaxaci a nebojte se vše plánovat s rezervou. Řiďte se pravidlem: “Je lepší chvíli čekat, než být ve stresu.”

Prodýchávejte a uvolňujte obličej

Minulý týden jsem se zastavila v jednom obchodním domě a padla mi do oka žlutá košile. Vzala jsem ji a šla si ji vyzkoušet do kabinky. Jenže přede mnou už byly další 4 ženy, které na volnou kabinku také čekaly. Když jsem zde stála 15 minut, cítila jsem, jak mě popadá vztek. A tuhne mi čelist. Právě v tento moment jsem se zaměřila na jediné. Koncentrovala jsem se na dech a zároveň jsem uvolňovala obličej. Moje kamarádka jednou hezky řekla, že pravidelně a vědomě “sundavá z obličeje silonku”. Pamatujte si, že v oblasti stresu je nejvíce mocný právě náš dech a koncentrace na něj. Můžete si v duchu opakovat “nádech – výdech” a zároveň uvolňovat čelist. Uvidíte, že se vám po chvíli udělá lépe.

Další skvělou uvolňující technikou je řízená meditace, kterou můžete praktikovat před spaním.

Mohu vás touto meditací provést v rámci mého nového audioprogramu “Ukončete svůj stres a získejte vnitřní rovnováhu”.

Zbavte se posuzování

Častým důvodem našeho stresu jsou lidé, kteří přesně nezapadají do naší představy. Pokladní v obchodě je moc pomalá nebo vám pán v tramvaji překáží ve výhledu. Posuzování druhých je vůbec disciplína, ve které jsme my Češi skuteční specialisté. Přitom na soudy druhých svým způsobem nemáme nárok. Vždyť nevíme, co ten druhý během svého života prožil nebo co zrovna cítí v dnešní den. Naučila jsem se tedy druhé neposuzovat a kdykoliv má moje mysl tendenci to dělat, přehodím svoji koncentraci na sebe nebo na něco hezkého. Uvidíte, jak se vám v momentě, kdy přestanete druhé soudit, uleví. Navíc získáte velké množství energie!

Posilujte svůj střed

Do stresu se také dostáváme díky tomu, že sami v sebe nevěříme. Pokud jdeme například sdělovat něco, co se druhé straně nebude líbit, vyžaduje taková situace naši vnitřní stabilitu i víru v to, že je náš názor či postoj správný. Berte takové situace jako skvělou šanci k tomu, abyste posílili svůj střed a začali v sebe věřit. K tomu vám mohou pomoci různá stabilizační energetická cvičení nebo jakákoliv činnost, která vás takzvaně uzemňuje. A to může být posilování, bosá chůze nebo jóga, která vás díky dechu navrací k sobě.

Až se tedy příště dostanete do stresu v banální situaci, nezapomeňte si ji zapsat, koncentrujte se na svůj dech, přítomný okamžik a uvolněte svoji čelist. Třeba se nakonec celé situaci zasmějete, místo toho, abyste se intoxikovali vztekem a vnitřním napětím.

A pokud se stále nedokážete stresu i vnitřního napětí zbavit, mohu vám s odstraněním jeho hlubší příčiny pomoci ve formě osobní konzultace. Případně vyzkoušejte zmíněný audioprogram: Ukončete svůj stres a získejte vnitřní rovnováhu.