Kouč nebo sektář? Pozor na novodobé polobohy!

My koučové. Rosteme jako houby po dešti. Před deseti lety, kdy jsem s pomocí lidem začínala, nás poradců byla v České republice hrstka. Dnes se do role kouče staví každý, bohužel i ti, kteří mohou lidem spíše uškodit, než pomoci.

Poslední dobou jsem se setkávám s lidmi, jejichž metody dle mého názoru zavání určitým sektářstvím a pomocí dlouhodobé neviditelné manipulace uvádí své “ovečky” na cestu, která pro ně může být nebezpečná. Jak tedy poznat sektáře, který nemá s koučem nic společného?

Znak kouče sektáře #1 – Dělá ze sebe boha

Sektář si o sobě myslí, že je na jiné rovině, než běžná lidská bytost. Mnohdy si dokonce myslí, že dostal dar od vyšší inteligence nebo od jiné civilizace, a staví se tak do role boha, který má unikátní návod na změnu vaší osobnosti. Může se oblékat do bílé barvy, dávat vám najevo, že právě on má ono “tajemství” a bude vás pracovně nazývat “ovečkou”. Jeho cílem je vždy získat co nejvíce oveček pro jeho vyšší záměr a bude mít zcela jistě pocit, že tak činní pro “vyšší záměr”. Pokud takového kouče máte, cítíte se s ním v submisivní pozici a vytváříte si na něm nezdravou závislost.

Znak kouče sektáře # 2 – V reálu nemá zdravé vztahy

Lidé, kteří oplývají domněnkou božství, jsou většinou lidé, kteří byli v dětství psychicky nebo fyzicky týráni, což na nich zanechalo následky. Chtějí si vytvořit sekundární skupinu v řadě svých oveček, avšak budou zde v dominantní pozici, tak aby je nikdo neohrozil. Sektáři nejsou ochotní se omezovat a vždy uznávají princip svobody a maximální nezávislosti. Mají tak velice často nefunkční partnerské a hlavně rodinné vztahy. Zeptejte se vašeho kouče na jeho osobní život. Vídá vlastní matku, otce, děti? Má rád zvířata i běžné obyvatelstvo této planety? 🙂

Znak kouče sektáře # 3 – Má dogmatické názory

Pravý kouč musí mít jasný vnitřní systém, který předává svým klientům, o tom nepochybuji. Musí zde však být určitá míra “zemskosti”, kterou by měl kouč oplývat, a její součástí je přijetí i jiných variant růstu, než je jeho vlastní metodika. Sektář neochvějně věří pouze jediné myšlence, od které neupouští a není schopen zpětné vazby. Pokud váš někdo koučuje, měl by vám nabídnout více zdrojů jeho poznání a koučink by neměl být technický, monotónní. Metodika je skvělá věc, avšak každý člověk je unikátní a platí na něj trochu jiné metody. Sektář vás bude tlačit do jeho jediného řešení a nebude umět využít jiných metod pro váš růst. A v nespolední řadě, koučové sektáři mají velice často náboženskou minulost!

Znak kouče sektáře # 4 – Inteligentně manipuluje

Odcházíte ze schůzky a máte pocit, že bez vašeho poradce nemůžete být? Že jedině s ním vše zvládnete a jinak se propadnete do pekel? Seznamte se – to je kouč sektář. Ten s vámi umí inteligentně a dlouhodobě manipulovat tak, abyste se bez něj neobešli a měli pocit, že jedině on vás může spasit. Kouč sektář to dokonce umí natolik, že vám během schůzek takzvaně “zasadí” emoční háčky do vašeho mozku, nad kterými ale budete dlouhodobě přemýšlet a trápit se s nimi. Na dalších schůzkách vám právě on rád dá své řešení. A vy budete spaseni! Kouč setkář rád používá věty typu: „Jednoho dne se má slova vyplní“ nebo „Všichni mí klienti, kteří skončili, si na mě jednoho dne vzpomněli“ anebo „Bez této metody se nikdy nebudete mít dobře“.

Znak kouče sektáře #5 – Nemá rád silnější a šťastné osobnosti

Nejlépe se manipulují ti, kteří citově strádají, jsou povahově slabší a necítí se dobře. Když přijde kouč sektář do křížku s někým, kdo je stejně silnou osobností, jako on, nebude si s ním vědět rady a dost pravděpodobně jej odsoudí, izoluje se. On sám bude raději trávit čas s lidmi, kteří jej poslouchají a nedávají mu přílišnou zpětnou vazbu. Budou to přikyvovači, kteří nerozpoznají jeho dlouhodobé manipulativní názory. Jakákoliv silnější osobnost se s ním nesnese.

Až si někdy budete vybírat kouče, dejte si velký pozor, abyste neměli pocit jeho nepostradatelnosti. Skutečně dobrý poradce, který vám může pomoci, je člověk z masa a kostí, který má jen více vědomostí a zkušeností z oblasti osobního růstu. Žije normálním životem, má rodinu, miluje zvířata, vytváří přátelství a nehraje si na boha, který je “odjinud”. Nezapomeňte, že do jeho rukou vkládáte svoji psychiku, a to je oblast citlivá. Dobře si tedy vyberte, kdo to bude.

A kdo by chtěl vidět kouče sektáře v praxi, podívejte se na film Yes Man. Nejen, že se pobavíte, ale dobře zde uvidíte i jeho následky 🙂

Yes Man – trailer