Potřebujete změnit život? Zeptejte se svého kouče (Spolupráce s Žena.cz)

Možná dnes uvažujete o tom, že byste začala podnikat nebo minimálně změnila práci. Anebo tam někde uvnitř sebe cítíte, že nežijete s tím pravým partnerem, bojíte se ale udělat ten rázný krok a jít do samoty. Ta vás naopak může delší dobu trápit a nemůžete přijít na to, proč jste po třicítce pořád bez životního partnera a víkendy trávíte v pyžamu se sklenicí vína u televize. Jsou různé a také mnohdy nepříjemné životní situace, které si musíme v našem životě prožít, záleží ale pouze na nás, zda jsme schopni takové situace využít k tomu, abychom se svým životem konečně pohnuli.

Ono se to však jednoduše říká, hůře provádí, já vím. Každý z nás se někdy ocitl v situaci, kdy maximálně toužil svůj život změnit, ale nenašel k tomu sílu. Je to tím, že když jsme na životní změnu sami, nejsme schopni ji realizovat. Stejně jako ostatním umíme poradit, sobě nikoliv. Potřebujeme tedy k sobě někoho, kdo nás během té doby změn podrží, bude motivovat a také nám chytře ukáže, jakou cestou se vlastně vydat. Takový člověk existuje, nemyslete si ale, že je to vaše kamarádka nebo rodiče. Říká si většinou kouč, a takovou pomocí se změnou života se skutečně živí. Pokud je doopravdy dobrý, může být vaším skvělým průvodcem na cestě osobní přeměny, na jejímž konci je nová práce, nový partner a hlavně, osobní spokojenost v důležitých oblastech vašeho života – v oblasti vaší práce, vztahů, zdraví a peněz.

Není kouč jako kouč, aneb poznejte skutečně dobrého učitele

Během své praxe jsem se setkala s lidmi, kteří si říkali koučové, avšak sami skoro nevěděli co to takový koučink je. A už vůbec nešli příkladem tím, jak se chovali a jednali. Pokud se tedy rozhodnete pro spolupráci s koučem, buďte obezřetní a otestujte si jej pořádně.

  • Dobrý kouč musí mít vlastní život srovnaný a musí z něj jít určitá vnitřní síla, kterou můžete pocítit hned na první schůzce.
  • Dobrý kouč vám neslibuje modré z nebe za jednu schůzku a jasně vám sdělí, co vás čeká a kolik schůzek budete potřebovat k tomu, abyste dosáhla svého stanoveného cíle.
  • Skutečně zkušený a kvalitní kouč si sám prošel osobní přeměnou a je schopen vám o ní zaníceně vyprávět.
  • Kvalitní kouč vás do ničeho nenutí a při odchodu od něj cítíte, že je to ten pravý pro vás. Vsaďte na vlastní intuici!

Jakého kouče si vlastně přejete?

Když už se rozhodnete najít toho pravého kouče, na co by se měl specializovat? Životní kouč, jako jsem například já, vám může pomoci v následujících oblastech:

Vztah sama k sobě – oblast vašeho sebevědomí, sebelásky, možné poruchy příjmu potravy

Partnerské vztahy – jak vyřešit manželskou krizi, jak se vyrovnat s rozchodem a rozvodem, jak si najít vhodného partnera, řešení příčiny samoty

Práce – odhalení talentových vloh, jak si najít práci, pro jakou práci se hodím, jak komunikovat s lidmi na pracovišti, jak vést podřízené, syndrom vyhoření, únavový syndrom, work life balance

Peníze – základy finanční inteligence, jak si sestavit domácí rozpočet, jak šetřit

Zdraví – jak na zdravý životní styl, jak pracovat s psychikou při hubnutí, případně psychosomatika

Životní nerovnováha – jak na nepříjemné myšlenky, pocity zmaru a zbytečnosti (ztráta smyslu života)

Kouče si tedy můžete představit jako člověka, který bude vaším průvodcem v cestě osobní přeměny. Určitě byste měla cítit, že je to ten pravý člověk, kterého jste ochotna poslouchat a cítíte se s ním dobře. U dobrého kouče nezáleží ani tak na tom, kolik certifikátů má, jako na tom, jakou osobností uvnitř sebe je.

A jaký je vlastně rozdíl mezi klasickým terapeutem a koučem?

Rozdíl je mezi nimi propastný a to hlavně v přístupu k práci s lidmi, životu a také k systému práce, kterou mají oba dva zcela rozdílnou. Terapeut je zpravidla člověk, který vás vyslechne a povídá si s vámi. Kouč je člověk, který se vás bude vždy snažit někam posunout praktickou prací a zadáváním úkolů. S terapeutem si formujete myšlenky, s koučem si formujete prakticky jednotlivé životní kroky. Záleží tedy na tom, jestli si chcete povídat, anebo zda na sobě chcete zapracovat. Terapeut pro vás může být dobrý v momentě, kdy ještě nejste rozhodnuta životní změnu podstoupit. Kouč je pro vás ideální v momentě, kdy současného stavu už máte dost a jste rozhodnutá – chci svůj život změnit, hned teď!

Moje privátní klinika: Life Clinic Prague

Můj profil kouče: Lenka Černá