Ovládněte vaši chuť na sladké!

Znáte to určitě také. Po obědě se chcete navrátit do pracovního procesu, ale váš mozek hlásí jediné – okamžitě si dát něco sladkého. Ukojit hned tu nezřízenou chuť. Chuť na dort, čokoládu nebo něco hříšného je tak intenzivní, že nejste schopni ani normálně uvažovat. Jak říkám: “Seknout tam něco sladkého” a potom už zase bude všechno v pořádku. Jenže jak tohle skloubit s vaším rozhodnutím nejíst sladké, necpat se koblihami a shodit pár kilo? Sladké je hlavním viníkem naší tloušťky a nejenom to. Cukr způsobuje v našem těle chemickou nerovnováhu, porušuje naši takzvanou homeostázu. Tak to bude chtít dobrý návod, jak chuťové buňky a hysterické volání našeho mozku obalamutit, nemyslíte?

Zjistěte, proč máte chuť

Já vím, že to vaše chutě nevyřeší, ale na druhou stranu, když budete vědět proč, do budoucna se můžete chyb vyvarovat. Pokud se po jídle cítíte unavení anebo máte chuť na sladké, znamená to, že nemáte v krvi prakticky žádný cukr. Kam odešel? Pravděpodobně ho odplavil pan inzulín, který je zodpovědný za práci s cukrem v krvi. Když se jeho hladina (toho cukru) zvedne příliš, inzulín prostě cukr odplaví. Nevýhodou je, že odplaví cukru příliš. Únava a chuť na sladké tedy značí, že jste na oběd nesnědli něco sladkého, ale něco, co má příliš vysoký glykemický index. Tedy – rychle se vám cukr z potravy dostal do krve a způsobil tam pěkný šrumec. Inzulín ten poprask vyřešil za vás a cukr si uložil na tuk (nejčastěji v oblasti břicha), ale v krvi nic nenechal. Suma sumárum – když budete jíst méně a hlavně potraviny, které neobsahují jednoduché cukry – nebudete mít po obědě ani chuť na sladké, ani se vám nebude chtít spát. A hlavně – nebudete tloustnout.

Jiná aktivita jako první pomoc

Neseďte a nepřemýšlejte nad tím, jestli si něco sladkého dáte nebo ne. To se raději zvedněte a začněte něco dělat. Ideálně se běžte projít kolem baráku, zabořte se do práce (i když se vám nechce) nebo zavolejte známému. Prostě dělejte jinou aktivitu, mně se osvědčila krátká procházka nebo vyčištění zubů po jídle. Podívejte se také na svou fotku, jak jste vypadali s 20kg navíc. To také pomáhá.

Zdravé potraviny jako první pomoc

Když už musíte do té pusy něco dát, zkuste následující potraviny, které jsou zdravé:

  • voda – pijte, pijte, pijte – počkejte alespoň 10 minutek po jídle
  • káva bez mléka – ideálně si dejte malé presso (ristretto) a bez sušenky!
  • sušené nebo čerstvé ovoce – jestli jste skuteční závisláci, dejte si kousek sušeného ovoce (ale s mírou, většinou má sušené ovoce vysoký GI)
  • kostička hořké čokolády – doporučuji jen lidem, co mají skutečně silnou vůli (zbytek jí spořádá celou) – kupujte si ale, prosím, kvalitní s vysokým obsahem kakaa
  • žvýkačka – částečně ukojíte chuť na sladké a ještě k tomu uděláte něco pro své zuby

Přírodní doplňky stravy jako dlouhodobá pomoc

Spirulina – je dokázáno, že tato řasa snižuje chuť na sladké, kromě toho má v sobě mnoho užitečných látek, které vám mohou pomoci zvýšit imunitu, detoxikuje vaše tělo a má mnoho minerálních látek

Garcínia Cambogia – rostlina pocházející z Indie a jihovýchodní Asie. Obsahuje účinnou látku, kyselinu hydroxycitronovou, která potlačuje chuť k jídlu, stabilizuje krevní cukr a zvyšuje spalování tuků.

Chrom – ten je zase známý tím, že reguluje hladinu krevního cukru a omezuje tak nadměrnou chuť k jídlu. Používejte jej hlavně při sportovních výkonech, zde jej odborníci doporučují nejvíce.

Závěrem

Když už se často dostáváte do stavu, že si musíte dávat něco sladkého, znamená to, že jste na cukru fyzicky a hlavně psychicky závislí. Což nevěstí zrovna nic pozitivního, avšak jsou tu dobré zprávy – závislosti na cukru se dá zbavit. A to primárně tak, že jej přestanete prakticky úplně konzumovat. Svým způsobem si na něj musíte odvyknout stejně, jako když se zbavujete závislosti na cigaretách nebo alkoholu – není možné, abyste si dávali v menším množství. Já osobně si dopřeji sladké jen ve zdravé formě a to jednou týdně. Jednoduchý cukr vám totiž dělá v těle větší paseku, než si možná myslíte, to však zase v jiném článku. Pokud na něj nechcete čekat, doporučuji knihu od Nancy Appleton – Zbavte se závislosti na cukru.

Přečtěte si také: Zdravé berličky při hubnutí

Z našeho nakladatelství: Nejlepší dietní jídelníčky