Cuketové placky s mrkví a čočkovým teplým salátem

Cuketa patří mezi mou oblíbenou zeleninu, dá se s ní pracovat jak na sladký způsob, tak na slaný. Dá se strouhat, grilovat, zapékat, lze s ní skvěle nahradit maso, prostě je to pro nás doma taková hyper-potravina. Cuketové placky jsou milé zpestření na víkend, v kombinaci s teplým čočkovým salátkem a třeba basmati rýží skvěle nahradí těžký nedělení oběd.

Ingredience na cuketové placky:

1 středně velká cuketa (omytá, ale neoloupaná)

2 středně velké mrkve

Koření „Vše v zeleném“ od firmy Sonnentor (můžete použít i majoránku nebo jiné oblíbené koření)

Špetka soli a pepře na dochucení

3 stroužky česneku

2 BIO vejce

2-3 lžíce pohankové mouky

2-3- lžíce kukuřičné strouhanky

Čerstvá petrželka

Olej na smažení v BIO kvalitě (já kupuji v DM drogerii)

Postup:

Mrkve i cukety najemno nastrouhejte a vylijte přebytečnou tekutinu. Vmíchejte mouku, vajíčka, koření, utřený česnek a zahustěte kukuřičnou strouhankou. Dosolte a opepřete dle chuti. Přidejte čerstvou natrhanou petrželku. Olej rozehřejte na pánvi, vytvořte lžící malé placky a smažte dozlatova. Dejte si pozor, aby se vám nepřipálily, poté nejsou zdravé! Pokud máte pocit, že je těsto řídké, zahustěte kukuřičnou strouhankou.

Ingredience a postup na teplý čočkový salát

Červená čočka (množství dle libosti)

1 mrkev

½ zeleninového BIO bujónu (nakupuji v DM drogerii)

Čerstvá petrželka

Čočku properte a dejte ji vařit spolu se zeleninovým bujónem. Když je hotová, nastrouhejte do ní čerstvou mrkev a dochuťte dle potřeby. Vmíchejte čerstvou petrželku.

Tip:

Placky si dáváme rádi se zakysanou smetanou a čerstvou okurkou. Pokud máme hlad, přidáme basmati rýži a máme tak skvělý i pestrý oběd.

Cuketa a její vliv na naše zdraví

Cuketa je ochránce našich sliznic, věděli jste to? Obsahuje totiž vitamín A, který je jednou z nejdůležitějších bioaktivních látek, kterou naše tělo potřebuje. Je také nepostradatelný pro naši látkovou přeměnu v buňkách. Kromě toho, cukety obsahují draslík, který podporuje vyplavování nadbytečné vody z našeho těla. Cuketa je tedy vhodná pro všechny, kteří chtějí detoxikovat tělo.