Proč stres způsobuje 90% našich nemocí?

Když dnes přijdete k doktorovi a on si s vámi dlouhodobě neví rady, většinou dostanete jedinou odpověď: “Máte to ze stresu”. Já osobně pracuji s klienty, které trápí psychosomatická onemocnění, už řadu let, a celou oblast psychosomatiky mám doopravdy ráda. Ta věta od pana lékaře je sice pravdivá, ale co se bude dít dále? Všichni víme, že není tak jednoduché vypnout tlačítko našeho stresu, a co je horší, náš stres prožíváme na základě našich podvědomých vzorců, které neodstraníme ze dne na den.

Pojďme se dnes zaměřit na to, jak to tedy s podvědomým stresem funguje. Protože, když poznáte svého nepřítele zblízka, jedině tak se ho můžete zbavit. Až když člověk skutečně pochopí, jaký je základní princip stresové reakce člověka, má možnost s ním vědomě začít pracovat. Jak to tedy celé je?

Většina se odehrává tam, kam vědomí nedosáhne

Jedna z největších pravd, která změnila můj vlastní život. To, jak se mám dnes a v jaké formě se každý den chovám i jak situace prožívám, je otázkou mého podvědomého emočního nastavení. To získáváme od prenatálního období až po dobu dospívání, naše podvědomí se však může formovat i během dospělého života, avšak jen v kritických situacích (anebo naopak extrémně pozitivních). Na základě těchto podvědomých nastavení hodnotíme sami sebe, druhé a náš život celkově. Podle určité šablony jednáme ve vztazích, v práci, ve financích i v oblasti našeho zdraví. Když vám ukážu konkrétní příklad, vypadá to asi takto:

Malá holčička Šárka vyrůstala v rodině, kdy byl permanentní stres z toho, jestli budou příští měsíc peníze. Rodiče se kvůli financím neustále hádali, ona sama nemohla dostat hračky, které chtěla a když utratila své kapesné, otec jí hrubě vynadal za to, že utrácí za zbytečnosti.

Jaké emoční programy mohla Šárka díky přístupu rodičů získat? Například tyto:

  • Peněz je pořád málo
  • Peníze mohou dojít
  • Kvůli penězům se blízcí nemají rádi
  • Když si dopřávám, přijde trest
  • Nemohu mít to, co chci

Jak sami vidíte, tyto vzorce Šárka získala v minulosti na základě rodinného klimatu, ve kterém vyrůstala. Avšak podvědomě na ní fungují i během dospělého života. Bude pravděpodobně prožívat stres každý měsíc z toho, aby peníze byly a nedošly, také bude mít strach řešit finance s partnerem, protože kolem nich bylo vždy doma dusno.

Každé negativní emoční nastavení, které nemáme zvědomené, způsobuje stresovou reakci v našem těle. Je tedy zapotřebí s nimi pracovat tak, abychom je zvědomili, své podvědomí pročistili a ke všedním situacím si vytvořili nový mentální přístup. Pokud byste na svých vzorcích z dětství chtěli zapracovat, jsem vám k dispozici.

Nerespektujeme náš energetický barel

Fascinuje mě, jak je naše tělo moudré a jaké geniální signály nám dokáže vysílat. Problém je v tom, že my naše tělo absolutně nerespektujeme, a jedeme často přes naše možnosti. Když je nám dvacet let, vůbec nevadí, když pár dní spíme méně a pijeme alkohol. Dobře víme, že ve čtyřiceti už je to trochu jiná písnička. Je to prostě dáno tím, že každé tělo má svoji energetickou zásobu, kterou postupně vyčerpáváme. Podle čínské medicíny jsou centrem životní esence každé ženy ledviny, u mužů jsou to játra. Když se tedy o sebe staráme z hlediska zdraví našich orgánů, můžeme energii doplňovat, avšak stejně se během života vyčerpává.

Když se dnes zeptáte sami sebe, do jaké míry máte dobitou vaši baterku (představte si klasickou tužkovou baterii), jaké procento vás napadne jako první? Je to 80% nebo 20%? Pamatujte si, že pokud jste s vaší energetickou kapacitou dlouhodobě pod 60%, dříve či později se to projeví na vašem imunitním systému. Protože ten nám funguje jen tehdy, pokud máme energie dostatek. Když nám klesá, přichází první virózy a drobné nemoci, únava a drobné bolesti. Když naši zásobu vyčerpáme více, přichází nemoc. A když ji vyčerpáme úplně, přichází smrt.

_ZAK_2017_005_BANNER_504X204PX_UKONCETE STRES_

Nemoc začíná tam, kde je nejslabší článek

Když se nevěnujeme našemu podvědomí a nerespektujeme stav naší zásobárny energie, po nějaké době nám tedy přestane fungovat imunitní systém a přichází nemoc. Ta se většinou objeví tam, kde je náš nejslabší článek. Co je pro mě fascinující, každý tělesný orgán bývá propojený s konkrétní emocí, kterou většinou zatlačujeme nebo s ní neumíme pracovat. Když v sobě máme potlačený hněv, často nás zlobí žlučník nebo játra. Pokud v sobě nosíme hodně smutku, trápí nás srdce nebo plíce. Naše nemoc je tedy skutečně vodítkem k tomu, abychom pracovali na našich emocích, které je zapotřebí ventilovat a uvědomovat si je.

Pokud tedy dlouhodobě cítíte vnitřní napětí a jste ve stresu, začněte vaše rozpoložení řešit na hlubší úrovni. Udělejte si čistku hlavy, respektujte své tělo a buďte k sobě více laskaví. Protože, nemoc nikdy nepřichází ze dne na den. Je pouhým následkem toho, že jsme sami sebe v různé formě nerespektovali.

Můžete si také poslechnout můj audioprogram “Ukončete stres a získejte vnitřní rovnováhu”, kde podrobně mluvím o tom, jak stres v základu odstranit.