Umění dechu – II.díl

minulém díle jsme si povídali o tom, jak je dýchání důležité pro naše zdraví, vitalitu i délku života. Dnes bych vám ráda ukázala několik jógových praktik pro zlepšení dýchání, funkce bránice a navýšení vitální kapacity plic. Většinu z praktik jsem čerpala od pana A.Lysebetha v jeho knize Čtení o józe.

Technika # 1 – Ksss…Ksss… Pšššt….Pšššt….

Tyhle dvě slova patří mezi jednoduché postupy, jak si mobilizovat bránici, rozšířit plicní sklípky a posílit celé dýchací svalstvo. Můžete si praktiku hned vyzkoušet (pokud nejste v MHD nebo plné kanceláři J ). Nejdříve udělejte dvakrát energeticky ksss…ksss…s tím, že „s“ by vám takzvaně mělo prosyčet mezi zuby. Jistě nyní pociťujete, jak se vám stahují břišní a hrudní svaly. Zkuste se také mezi dvěma ksss rychle nadechnout. Nezapomeňte, že i takové cvičení vás může unavit, doporučuji jej z vlastní zkušenosti provádět maximálně pár minut.

Pšššt…pšššt se neprovádí stejně. Mezi jednotlivými „úkony“ se totiž nenadechujete a to je důležité. Vaším cílem by mělo být vydat co nejvíce pšššt pšššt na jeden výdech. Zkuste vypudit co nejvíce vzduchu, i když už nemůžete, je to velice ozdravné i osvěžující!

Technika # 2– Vzdychání

Ano, není to nic těžkého. I jednoduché vzdychání a „oddechnutí si“ působí blahodárně na náš dech. V záměrném oddechnutí je aspekt „okysličování“ , důležité je však rozptýlit negativní emoce. Zkuste to ihned: třikrát až čtyřikrát si pěkně od plic vzdechněte, oddychněte… to je něco, že ano? A je to všechno zadarmo!

Technika # 3 – Zííííváááání

To jsou věci, co vás to tu učím… Vzdychat, zívat… a budu správně dýchat. Já vám ale nelžu, je to tak! Zkuste si hned teď pořádně zazívat, pořádně, jako když jste pár dní nevyspalí. Nezapomeňte, že i zívání má svá pravidla:

– otevřete ústa co nejvíce

– hlavu nezaklánějte, nechte pouze klesnout čelist

– u zívání si klidně protáhněte paže

– mezi nádechem a výdechem ponechte krátkou pauzu bez dýchání

– když takto zíváme – neděláme to na veřejnosti, protože tam se krotíme  🙂

Technika # 4– Smích

Tak už jste si zavzdychali, zazívali a zasyčeli. Stačí se na závěr zasmát.  jak málo častá praktika pro mnohé z nás. Rytmický pohyb nám totiž pěkně masíruje a uvolňuje solar plexus, v němž se soustřeďuje naše úzkost. Smích působí také na naše emoce, protože pozitivní myšlenka spouští další pozitivní myšlenky a my se tak hravě můžeme ze špatné nálady dostat do té dobré. Pusťte si tedy dobrou komedii anebo se jen podívejte na toto video

V dalším díle budeme v umění dechu pokračovat.