Poznejte intuitivní detoxikaci

Jaro je období, během kterého se naše tělo po zimním útlumu probouzí k ativitě a má mnohem větší schopnost zbavit se všeho starého, které nás zbytečně tíží. A to se týká jak naší psychiky, tak fyzického těla. Musím se vám přiznat, že jsem v minulosti vyzkoušela mnoho různých detoxikačních kůr, přístupů, potravin a doplňků. Některé mému tělu prospěly, mnoho z nich spíše uškodilo. Právě z toho důvodu jsem v očistě svého těla i psychiky poměrně opatrná a přistupuji k sobě s mnohem větší láskou i  péčí, než tomu bylo dříve.

Naše tělo má obrovskou inteligenci

Nejčastěji se u svých klientů setkávám s tím, že vůbec nejsou propojení se svým tělem, a tím pádem neslyší jasné signály, které jim tělo vysílá. A když se to zadaří, tyto signály vůbec neposlouchají. Tělo poté začne vysílat signály mnohem silnější, jako je například bolest nebo nemoc. Ta je jen následkem dlouhodobého nerespektování potřeb našeho těla i duše. Pokud tedy chci své tělo detoxikovat, musím mu umět naslouchat. Může se stát, že bude na očistu připravené už v březnu, ale třeba to bude až v dubnu, co vy víte? Možná si právě teď procházíte větším pracovním zápřahem nebo vztahovou krizí, a tělo nemá kapacitu na to, aby ještě k tomu zvládlo zásadnější očistu..

Komunikujte se svým tělem

Jak se tedy naučit napojit na své tělo? Jak začít odezírat jeho signály? Návod je poměrně jednoduchý, jen si na něj lidé nejsou ochotní najít čas. S tělem nás vždy propojuje náš dech a klid. Zkuste si před spaním udělat chvíli čas, lehněte si do postele a koncentrujte se na svůj dech. Až budete cítit, že jste uvolnění, začněte vědomím prozkoumávat své tělo zevnitř. Jak  to vypadá ve vašich prstech u nohou nebo v žaludku? Tímto způsobem se na tělo dobře napojíte. Poté se můžete těla začít ptát, co skutečně potřebuje a na co má chuť? Uvidíte, že druhý den od něj dostanete poměrně jasné signály, co ANO a co NE. S tělem nás také skvěle propojuje samomasáž, kdy si na sebe najdeme chvíli a tělo promasírujete kvalitním olejem nebo mlékem. Dotýkat se sebe je projevem naší lásky k sobě.

Co bychom měli a na co je chuť?

Mám období, kdy mám skutečně chuť na dobrou kávu. A naopak jsou období, kdy si mé tělo jasně řekne, že kávu nechce. Většinou to bývá na jaře a v létě. Kávu bych si poté dávala jen z návyku, což ale nechci. Fascinuje mě, jak je v tomto ohledu tělo moudré. Takže tělo poslouchám a na jaře klasickou kávu vyměním za čaj nebo kávu ajurvédskou. A tak to u mě funguje i s vínem a s jídlem. Mé tělo ví, jaké látky potřebuje a využívá chuť k tomu, aby mě k potravinám dovedlo. Vy tuto dovednost máte také. Možná jste najednou dostali chuť na mák, čerstvou zeleninu nebo naopak maso. Vše je v pořádku. Dopřejte tělu to, co si žádá, jen to nejdříve zkuste v menších dávkách. Pozorujte jeho reakce ihned po jídle a dobře poznáte, jestli se jednalo o chtění těla… nebo chtění nezdravé (tím myslím například berličky typu čokoláda 🙂

To nejhorší, co vnímám u detoxikace, je požívání něčeho, co mi vůbec nechutná. Nemůže to mít na naše tělo i psychiku dobrý vliv, pokud cítím odpor. Takže primárně naslouchejte sobě, ano?

_ZAK_2017_005_BANNER_504X204PX_UKONCETE STRES_

A když to nejde rozpoznat?

Lidé se mě často ptají, jak rozpoznat, co je pro ně dobré a co je pouhé chtění naší mysli? Já osobně jsem jasně rozpoznala své alergie podle testu mého tepu. Když sním něco, co mému tělu nesedí, mám zvýšený tep. Kromě toho to poznám podle mé celkové nálady i zažívání. Můžete si tedy po jídle změřit tep, který by neměl být jiný, než klidový. Zároveň si na sebe během jídla i po něm udělejte čas a skutečně vnímejte, co to s vaším tělem dělá. Vybudujete si tak citlivost, která vás poté neopustí.

Můj vlastní návod?

Na závěr tu pro vás mám můj vlastní návod na jarní detoxikaci, která mému tělu prospívá. Nechte se inspirovat, ale neberte jej dogmaticky!

 1. Vynechávám jakýkoliv alkohol a všechny výrobky s kofeinem.
 2. Nejím lepek ani bezlepkové pečivo.
 3. Vyhýbám se kravským mléčným produktům (kozí a ovčí povoleny 🙂
 4. Chodím dříve spát (usínám maximálně v 22:30 hodin) a mám pravidelný spánkový režim 
 5. Ráno cvičím jógu, poslouchám klidnou hudbu a nespěchám
 6. Každé ráno masíruju tělo kvalitními oleji (mandlový nebo sezamový)
 7. Každou neděli provedu očistu tlustého střeva
 8. Každý den jsem na čersvém vzduchu v přírodě
 9. Dostatečně piju (bylinkové čaje nebo vodu)
 10. Snídám ovocné šťávy, oběd je největší pokrm mého dne
 11. Nejím po 18:00 hodině večer

Po celou dobu detoxikace (přibližně 1 měsíc) hýčkám sebe ve formě masáží, horké vany, pohledem na čerstvé květiny, čas s lidmi, kteří mě dobíjí. Chodím také pravidelně na kurz jógy a studuji ajurvédu. Vynechávám přes  týden televizi a když ji zapnu, koukám se na něco pozitivního (takže ji moc nesleduji :))

Mějte báječný začátek jara a nezapomeňte se kamarádit se svým tělem. Když mu budete naslouchat a dáte mu to, co potřebuje, odmění vás vitalitou, radostí a zdravím. A pokud vám to nepůjde, ráda budu vaším průvodcem

C2W9E5 Woman walking through field. Image shot 2010. Exact date unknown.

C2W9E5 Woman walking through field. Image shot 2010. Exact date unknown.