Zůstat, nebo odejít ze vztahu?

Necítíte ve vztahu naplnění a často přemýšlíte nad tím, jestli by vám bez protějšku nebylo lépe? Oddalujete rozchod a doufáte, že se to jednoho dne snad změní? Rozchod nebo rozvod manželství patří mezi extrémně stresující životní situace. Na druhou stranu, není vůbec zdravé brát naše vztahy konzumně, a odcházet kdykoliv přijde konflikt nebo nespokojenost. 

Kdy se tedy vyplatí na vztahu zapracovat, a kdy je naopak lepší z něj odejít? V dnešním článku jsem pro vás připravila několik vztahových oblastí, které jsou při posuzování zůstat versus odejít důležité. 

Jaká je úroveň vaší komunikace? 

Když se oba dva z partnerů naučí ve vztahu komunikovat a debaty využijí ke společnému růstu i spokojenosti, mají z velké míry vyhráno. Není nic horšího, než když se partneři neumí shodnout v zásadních životních otázkách, nezvládají konflikty a jejich debaty často končí tichým šílenstvím. 

Já se velice často setkávám s tím, že nechce komunikovat jeden z partnerů, který také bojkotuje jakoukoliv snahu o záchranu vztahu. Chce prostě zůstat na místě, “nic neřešit” a ještě toho druhého obviňuje z přílišného pitvání v tématech. Pokud jste ve vztahu, kde ten druhý dávno hodil flintu do žita, a nechce na sobě pracovat, je to velice pádný důvod k odchodu ze vztahu. Protože, vy můžete zachránit jen 50% vztahu a za toho druhého práci neuděláte. 

Nechcete číst celý článek? Vše důležité najdete v tomto videu: 

 

Jste oba dva ze stejného patra? 

Teorii pater mám velice ráda, jen je zapotřebí ji pořádně pochopit. To, že je někdo v jiném patře neznamená, že je horší nebo hloupější než vy. Jde jen o to, že se lidé nachází v různých rovinách přemýšlení ( o sobě i o životě), a je velice náročné žít s někým, kdo je v jiném patře, než jste vy.

Když to uvedu na příkladu, vy jste začali osobnostně růst, cvičíte a staráte se o svůj dobrý pocit. Vašeho partnera ale nezajímá nic spojené s osobním růstem, nechce na sobě i vztahu pracovat. Přijde mu v pořádku se každý den dívat na televizi nebo pravidelně pít s kamarády v hospodě. 

To je ten moment, kdy vy jste se dostali do vyššího patra, a on zůstal “trčet” v tom svém. Máte možnost jej neustále tahat nahoru, do patra vyššího. To ale znamená mnoho ztracené energie bez výsledku. Bude nepříjemně vám i jemu. Nebo je smíření se s tím, že jste každý někde jinde, a je na čase si najít někoho z patra stejného. 

Nevyhasnul váš vztahový oheň?

Máte mezi sebou přitažlivost i po letech, baví vás společné vize i volný čas. Tak to je jasné znamení, že váš vztahový oheň stále hoří a je vám v partnerství dobře. Co ale dělat, když váš oheň vyhasnul, nebo se dokonce nikdy nerozhořel? Pokud mezi vámi nebyla přitažlivost od samotného začátku, je prakticky nulová šance, že mezi vám vznikne. V případě, že vás tak nějak přestalo bavit spolu žít a plánovat, máte šanci pomyslný oheň obnovit. Chce to ale intenzivnější práci na sobě, i vztahu samotném.

Vyzkoušejte můj online trénink “7 kroků k získání šťastného partnerství” nebo rovnou začněte makat na svém vztahovém naprogramování se mnou, nebo s mými kouči. 

V případě, že ani nemáte chuť na společných tématech pracovat a váš vztahový oheň prostě nehoří, je ten správný čas ze vztahu odejít. Protože, když nemáte společnou chemii ani vizi do budoucna, štěstí i radost vás nepotkají. 

Netrpí váš vztah opakovanou nevěrou a ztrátou důvěry?

Odhalení nevěry je velice bolestivou událostí v každém vztahu, a když je opakovaná, dochází k trvalé ztrátě důvěry i chuti na vztahu ještě pracovat. Nevěra se samozřejmě ve vztahu neobjevuje ze dne na den, a je vždy následkem dlouhodobé nespokojenosti jednoho z partnerů. Nevěrník si také může paralelním vztahem posilovat své nízké sebevědomí, nebo chronický nedostatek pocitu milovanosti. 

Pokud žijete s člověkem, který vám byl opakovaně nevěrný a ztratili jste vůči němu důvěru, je na čase ze vztahu odejít. Pokud tedy chcete být ještě někdy ve vztahu šťastní i milovaní. Chroničtí nevěrníci vám pocit jistoty, bezpečí i milovanosti nedají, naopak vás budou trýznit a snižovat vaši sebedůvěru. 

Nežijete s manipulátorem?

Poslední oblastí, kterou je nutno zmínit, je život pod tlakem manipulátora. Nebo člověka, který je v silném egu a má skony k narcismu. V případě, že ve vztahu ztrácíte svou osobní sílu a vnímáte od toho druhého systematickou manipulaci, je velice těžké s takovým člověkem vytvářet vědomý i šťastný vztah. Můžete mu neustále čelit v konfrontacích, systematicky se stavět do opozice, ale z dlouhodobého hlediska vás to bude jen vyčerpávat. A vztahy jsou tu přece i od toho, aby nám energii dávaly. 

Zapracujte na sobě i svém vztahovém naprogramování a dostaňte se z vlivu manipulátora. Mohu vám doporučit mé online tréninky „7 kroků k získání šťastného vztahu“ nebo „Generální úklid života“. Jsme tu pro vás i osobně ve formě konzultací a koučinkových programů.