Dechové techniky proti stresu + VIDEO

Každý z nás se někdy dostane do situace, ve které zažívá stažení a stresovou reakci. Přestáváme dýchat, stáhneme hrudník a ztrácíme vnitřní stabilitu. Je to právě dech, který nám může pomoci ve zklidnění naší mysli i těla. A já bych vám dnes chtěla ukázat tři jednoduché dechové techniky, které vám od stresu pomohou.

Všechny techniky popisuji v mém novém videu, nebo také níže 😉

Deset hlubokých nádechů a výdechů

Ano, i tak snadné to může být. Kdykoliv ztrácíte vnitřní stabilitu, máte úzkosti nebo cítíte nervozitu – 10 hlubokých dechů vám vždy pomůže. Zkuste nadechovat nosem a vydechovat ústy. Můžete se podpořit i pomocí afirmace: „Nadechuji klid a energii, vydechuji napětí a únavu.“

Břišní dech

Můžeme ho nazvat i dechem do břišní oblasti, na kterou se během dýchání koncentrujeme. Klidně na ní i položíme ruce a vnímáme, jak se bříško zvedá a zase klesá. Opět můžeme nadechovat nosem a vydechovat ústy, zavřeme si oči a cítíme, jak se s každým nádechem dostáváme sami k sobě, do našeho vnitřního světa.

Mořský dech

Tento dech využívám při praktikování somatické jin jógy, kterou od letošního roku učím v mém online psychosomatickém diáři. Náš dech doprovází slabika HÁÁÁ a můžeme si u dechu představit šumění vln. HÁÁÁ používáme při nádechu i výdechu, nejdříve techniku zkusíme s otevřenými ústy, poté je zavřeme. Náš dech vydává zvuk podobný šumění vln, což nám přináší klid i uvolnění.