Chcete být zářící koučovací hvězdou?

Když jsem se ve svých 22 letech rozhodla, že chci pomáhat lidem, většina lidí kolem mě jen kroutila hlavou. V té době jsem měla i ve svém poměrně nízkém věku vysokou pozici v korporaci a kdybych zde zůstala i nadále, měla bych stabilní pozici, růst i hezké peníze.

Jenže, já se v korporátu dusila a věděla jsem, že chci vytvořit něco, co má skutečnou hodnotu. Něco, za čím se mohu ohlédnout a říci, že jsem nežila zbytečně. A pomoc druhým.. to bylo něco, co mi dávalo hlubší smysl.

Na druhou stranu, už v té době jsem byla poměrně realistická a milovala jsem vytváření funkčního byznysového modelu. A ruku na srdce, i koučování je byznys. Jen by touha po výdělku neměla být na prvním místě. Koučuju srdcem, ale zároveň u realizace svého snu používám i mozek.

Tenkrát jsem svůj sen jsem nevzdala, ztratila většinu “přátel” a pustila se do vlastního podnikání v oboru, který v té době nikdo moc neznal.

Dnes je koučů stovky, možná tisíce a právě téhle profesi se chce věnovat čím dál tím více lidí. Děkuji tam nahoru za to, že jsem už tenkrát poslechla sebe a věřila, že tohle bude chtít jednou každý. Jen já budu mít deset let náskok.

Letos na podzim už počtvrté otevírám brány mé koučovací školy PURE MIND. Je to můj další splněný sen, protože dobře vím, že řemeslu kouče se musíte naučit a potřebujete pořádný základ k tomu, abyste byli koučem výjimečným i prospěšným. S mými novými kouči, kteří procházejí školou, často řeším i byznysovou stránku koučování. Dnes vám přináším pár základních myšlenek, které předávám i jim. Možná se právě vy rozhodujete, jestli se do dráhy kouče chcete pustit. A já vám na dálku vzkazuji: “Jo! Jděte do toho, ale přečtěte si pár mých řádků” 🙂

Být zářící hvězdou není zadarmo

Když jsem rozjížděla své koučovací podnikání, neměla jsem žádný kapitál. A přišel i moment, kdy jsem měla v peněžence 500 Kč a na účtu nulu. Nulu, přátelé! Je vám tedy asi jasné, že jsem neměla svoji asistentku, nemohla jsem si platit výkonný tým a rozhodně jsem nemohla investovat do velké reklamy. Takže jsem chodila na poštu. Uklízela jsem. O víkendech psala články. Studovala jsem online marketing, vytvořila si sama své první webové stránky. A také jsem po nocích vylepovala na autobusových zastávkách plakáty na naše první přednášky. V kšiltovce a co nejvíce nenápadně, aby mě nechytli policajti 🙂

To je můj začátek. Za první dva roky jsem si na sebe nekoupila nic na sebe. Nebyla na dovolené. Další roky si dopřála kemp v Čechách. Dřela jsem jak mezek a věděla jsem, že tohle se mi vyplatí. A po zasetí jednoho dne přijdou žně.

Co tím vším chci říci? Že koučovací hvězdou se nestanete zadarmo. Ano, nemusíte už možná tak dřít, jako já. Protože se třeba můžete stát součástí mého týmu, který má základní marketingovou podporu. Ale když nezvednete své pozadí a nezačnete pro svůj byznys něco dělat, nikam to nedotáhnete. To, že si s klientem sednete do koučovací místnosti, je vlastně za odměnu. Je to třešnička na dortu, kterou si musíte zasloužit vlastní pílí.

Každý den jeden malý krok

Na začátku nového jsem na sebe vždy přísná. Mám speciální kalendář, kam si píšu, co pro svůj sen každý den udělám. Tohle pravidlo se mi osvědčilo a právě díky němu jsem se posouvala rychle dopředu. Jeden den jsem napsala článek, druhý den jsem studovala, třetí den jsem udělala plakát na přednášku, čtvrtý den… a tak den za dnem. Až z toho vyrostlo království. V tomto ohledu je nesmírně důležité, abyste vystupovali ze své komfortní zóny a překonali prvotní nechuť. A také měli neochvějnou víru, že i když to teď není vidět, neznamená to, že váš byznys neroste, nevyvíjí se. Chce to prostě jen vydržet.

Pomoc lidem není prodej párků

Někdy mám trochu osypky z toho, když si někdo udělá jednodenní koučovací kurz a hned začne nabízet své služby. A říkám si, doopravdy jsou tito lidé schopni druhým pomoci? Mají dostatek znalostí k tomu, aby s druhým řešili témata, která jsou pro lidi emočně náročná a často se pod náporem emocí hroutí? Sama dobře vím, co všechno jsem se musela naučit a také kolik hodin jsem musela s klienty odsedět, abych dnes byla koučkou, která má svoji sebejistotu. Pokud chcete dělat profesi, kde pomáháte druhým s jejich psychikou, musíte mít kvalitní vzdělání a určitý základ od těch, kteří jsou zkušení.  A také ke své profesi musíte přistupovat s absolutním respektem i nejhlubší pokorou.

Proto jsem svoji školu koučů PURE MIND otevřela. Protože vím, kolik se toho dá pokazit a zároveň, jak moc druhým můžete pomoci, pokud máte znalosti a děláme svoji práci s čistým záměrem.

Otázku svého školení tedy rozhodně nepodceňujte. Já a moje kolegyně vás můžeme naučit vše, co do začátku potřebujete. Ale to je jen začátek. Jako kouč se vzděláváte pořád. Celý život. Musíte být jako houba, která do sebe neustále nasává nové informace a zapracovává je do své praxe. Budete číst o víkendu zajímavé knihy, uděláte si další kurzy, budete si dávat nové výzvy.. práce na sobě nikdy nekončí, a to je u práce kouče skvělé!

Vytuníte sebe.. a co dál?

U mých začínajících koučů často narážím na to, že primárně hledí na to, aby byli skvělým poradcem. Což je vlastně úžasné, protože se tím ukazuje, jak zodpovědné osobnosti jsem vychovala :))) Na druhou stranu, můžete mít vyleštěné a vytuněné auto. Když s ním ale nevyjedete z garáže, k čemu vám to je? Buďte skvělým koučem uvnitř, ale ukažte sami sebe i lidem. Oslovujte je se svými myšlenkami a jděte s kůží na trh. Nebojte se posuzování a důvěřujte sami sobě. Když sami sebe neukážete, jak chcete, aby vás někdo našel? Když chcete být zářící hvězdou, musíte svítit v prostoru. Ne v garáži.

Úspěšný kouč je i podnikatel

Na tento aspekt zapomíná většina těch, kteří se věnují pomoci lidem. Znám mnoho těch, kteří mají neskutečné dary, ale stále bojují s nedostatkem peněz a vypadají, jako kdyby bydleli v lese. Je tohle vaším cílem? A není lepší, když dělám to, co miluji a zároveň mám i své zkvétající podnikání? Smiřte se s tím, že i oblast pomoci lidem je o nákladech na fungování a hlavně o podnikatelském přemýšlení. Musíte mít jasný byznys plán, znát své náklady, umět se prodat a používat nejen srdce, ale i kalkulačku.

V mé škole koučů učíme budoucí absolventy oba dva aspekty úspěšného koučování. Prvním je kvalitní základ z hlediska znalostí a dovedností kouče. A tím druhým je onen podnikatelský aspekt, který konkrétně školím já. Protože mám za sebou 14 let praxe, pádů i růstu. Udělala jsem spoustu chyb, kterým můžete předejít. A našla jsem také vhodný způsob, jak oslovit ty, kteří na sobě chtějí pracovat. A také dobře vím, že ne každý bude takový blázen jako já (ten který vylepuje po nocích plakáty 🙂 V rámci školení vám dám extrakt toho, co funguje a může vám klienty přinést co nejdříve. Zbytek už je na vás 😉

Pokud tedy uvažujete o tom, že se chcete stát koučem, který je nejen znalý, ale i úspěšný, přihlaste se do našeho výběrového řízení. Více informací najdete zde: www.puremind.cz A třeba se brzy potkáme na mém školení 😉