Jak si ošéfovat rok 2017 aneb o předsevzetích trochu jinak

Ano, jako každý rok se všude mluví o předsevzetích. A také o jejich nesmyslnosti. Já s tím úplně nesouhlasím. Je zcela přirozené, že na konci každého roku bilancujeme nad životem a přemýšlíme nad tím, co bychom chtěli změnit. A to je přece správně! Jenže… všechno to kazí fakt, že se nám naše předsevzetí nedaří plnit.

Já jsem se na celou kauzu nepovedených předsevzetí podívala trochu jiným pohledem. A třeba vám můj článek pomůže k tomu, aby váš nový rok byl skutečně jiný.

Jak se chci v novém roce cítit?

Zjistila jsem, že na mě moc nefungují cíle typu “budu třikrát týdně cvičit” a podobně. To hlavní, nad čím vždy přemýšlím, jsou mé pocity. Jaké převládaly v uplynulém roce a chtěla bych se v novém cítit jinak? Mám mít ve svém životě více radosti, lásky, pokory nebo vnitřního klidu?

Napište si nyní, jaké pocity chcete v roce 2017 prožívat. To je první krok k vaší změně.

Jaké činnosti mě od těchto pocitů odvádí?

Pokud se chci cítit jinak, musím eliminovat parazity mé nálady. Jsou to činnosti nebo i lidé, kteří mi ubírají energii, kazí mé (jinak hezké) dny a dostávám se díky nim do nepříjemných stavů. Může to být kouření, vaše depresivní kamarádka nebo prokrastinování na sociálních sítích… těchto upírů určitě objevíte mnoho.

Sepište si je a zapřemýšlejte nad tím, jak je ze svého života eliminovat. Někdy stačí kliknout na jedno tlačítko, a máte takového času!

Jaké činnosti mě naopak do mých pocitů dovedou?

Když jste eliminovali parazity své dobré nálady, můžete si naopak napsat činnosti, které vás k stanoveným pocitům dovedou. Jsou to dlouhé procházky, příroda, cvičení, dobré jídlo? Skvělé, vše si napište a postupně je během roku zařazujte do svého programu. Jen nezapomeňte na to, abyste se zbytečně hned na začátku nepřepálili.

Osobní přeměna není o intenzitě, ale vytrvalosti. Na to nezapomínejte.

Jak vypadá moje komfortní zóna a jak z ní vystoupím?

Co si budeme povídat, jsme tvorové od přirozenosti líní. Alespoň to tak má většina jedinců. Pokud nejsme poháněni nezdravým vnitřním bičem, rádi si odpočíváme, lelkujeme, trávíme čas u televize nebo u nesmyslného brouzdání po internetu. Já mé přirozené lenosti říkám komfortní zóna. To je určitý mentální prostor, na který jsem zvyklá. Jsou to mé návyky, které mám zaběhnuté po mnoho let, a nerada je měním. Pokud chcete svůj život začít měnit, musíte z této komfortní zóny vystupovat. Což vás vždy bude trochu bolet a je potřeba s tím počítat.

Zkuste si dnes napsat, jak vypadá vaše komfortní zóna a kdy jste v ní nejvíce.

Když ji budete znát, o to lépe se vám z ní bude vystupovat. Až začnete dělat první krůčky, to hlavní je… neposlouchejte svojí hlavu. Bude vás blokovat a přemlouvat, že pod dekou doma je lépe než ve fitku. V tento moment se já osobně přepínám do robotického stavu a používám svoji mantru: “Pocit je jen chemická reakce mozku.”

Sdílejte své úspěchy

Sociální sítě jsou v jedné oblasti doopravdy skvělé, a to je sdílení našich pokroků. Když se vám cokoliv povede měnit, uvaříte si dobré jídlo nebo si koupíte nové tenisky do fitka, sdílejte to. Protože vaše nadšení lidé podpoří, i když je to pouhým tlačítkem “like”. Můžete se mnou propojit na Instagramu nebo Facebooku, protože já právě v novém roce chci sdílet svůj život mnohem více. Tak se můžeme motivovat vzájemně 😉 

Zapisujte si vše do deníčku

untitledOd útlého dětství mám ráda zápisníky. A dokumentování všeho, co jsem zažila a jak jsem se cítila. Často se k mým zápiskům vracím a je to pro mě doopravdy cenný materiál. Asi i z toho důvodu jsem vydala už 3 motivační diáře. Do toho letošního si určitě budu zapisovat svůj jídelníček, pohybové aktivity i mentální posuny. Mám svůj rituál před spaním, vezmu diář a zapíšu vše z uplynulého dne. Jdu poté spát s dobrým pocitem. Zkuste to také!

Jdu si uvařit čočkovou polévku a pádím si okysličit mozek do přírody. Mějte báječný nový rok a nezapomeňte si dát za cíl své pocity, které jsou v našem životě (co si budeme povídat), to nejdůležitější. A když vám to nepůjde?

Jsme tu pro vás s mým týmem koučů, na začátku roku můžete vyzkoušet náš program “Generální úklid života”, který vás ke změně určitě nakopne 😉