O svobodě… a odvaze ji skutečně žít

Když se poprvé po revoluci otevřely hranice, moji rodiče nás vzali, a šli jsme tenkrát přes přechod pěšky do první vesnice. Hrdí, nadšení a plní očekávání.  Bylo mi osm let, ale dodnes si živě vybavuji ten zvláštní, až opojný, pocit. To, že teď mohu okusit celý svět a jsem skutečně svobodná.

15556557_10209878201765383_1177680044_oVe svých 34 letech mám procestováno 29 zemí po celém světě. Vždy miluji ten moment, kdy letadlo zrychlí, doopravdy se tetelím blahem, jako malé dítě. A pokaždé, když se vrátím z cest, jasně cítím, jako by se něco ve mně změnilo. Nenávratně. Největší zlomy přišly na cestách, kdy jsem byla jen sama se sebou. A ještě k tomu zahodila mobil a nebyla v dosahu „sítě“. A takový byl můj minulý týden.

Když jsem teď v pátek seděla na dunách a loučila se s mořem, přemýšlela jsem nad pravou podstatou toho „být svobodný“. A ve dnešním článku vám mé myšlenky přináším.

Svoboda je náš vnitřní postoj

Můžeme cestovat po celém světě, mít spoustu peněz i skvělou práci. Ale i v takovém, navenek krásném stavu, můžeme cítit obrovskou nesvobodu. Já sama jsem dlouhá léta pracovala na tom, abych se naučila tolik na všem nelpět. Na svém bezpečném zázemí, financích, vztazích, i na tom, aby vždy všechno bylo perfektní. Až nyní doopravdy cítím, že se nechávám unášet proudem života, a když něco končí, přijímám to s vnitřním klidem. Protože každý konec přináší nový začátek a život prostě o změnách je. V jedné chytré knize jsem četla, že v momentě, kdy člověk přestane dělat změny a nejde dopředu, začne pomalu stárnout a umírat. Já s tím zcela souhlasím. Záleží jen na nás, do jaké míry budeme v našem životě přijímat jeho výzvy, nebo naopak stagnujeme. 

Svoboda je o odvaze

Jak jsem zjistila, svoboda ve finále není pro každého. Sice byla většina z nás nadšená z toho, že se u nás změnil režim, dnes na demokracii mnoho lidí nadává. Protože, svoboda sebou nese i určitý stupeň osobní vyzrálosti. Můžeme všechno, ale neseme si za to také následky. Ve stavu svobody se proto člověk musí naučit chodit, poznat sám sebe a jasně si definovat, co je on a co už do jeho života nepatří. A je také o odvaze vystoupit z řady, žít si podle svého, i když se to třeba okolí nelíbí. Aspekt odvahy vždy velice intenzivně cítím, když cestuji sama. Mohu si dělat co chci, ale zároveň mě samota i cizí země mohou pořádně semlít. Musela jsem se naučit důvěřovat sama sobě i vyššímu principu, že jsem i na cestách pod ochranou. 

Ze svobody vyvěrá skutečná láska

Oblast, ve které jsme často nesvobodní (a ani zde svobodu dávat neumíme) jsou naše vztahy. Lpíme na tom, abychom vedle sebe někoho měli, bojíme se rozchodu a dokonce umíme omezovat nejen sebe, ale i naše protějšky nebo děti. Nejcennější zkušenost, kterou mi dalo období bez partnera, bylo odpoutání se od zajetých vztahových kolejích. Naučila jsem se milovat sebe a užívat si života, i když vedle mě nestojí žádný muž. Vydržím sama se sebou týdny v cizí zemi i doma v tichu. Nepotřebuji se neustále dobíjet něčí společností, a zároveň jsem neskonale vděčná za mé přátelské vztahy s ušlechtilými lidmi. Když si člověk vytvoří sám k sobě hezký vztah, stává se skutečně svobodným. A umí dávat svobodu i všem kolem sebe. Protože s ostatními chce být, ne musí.

Svoboda je o projevení talentu

Předposlední den na mé dovolené jsem dostala obrovskou chuť sepsat si nějaké myšlenky. Měla jsem sebou sice jen Ipad, ale sedla jsem si na plážový bar a začala psát. Vznikl z toho krásný ebook, který pro vás budu mít po novém roce k dispozici. Během psaní jsem cítila, jak se v mém těle rozlévá radost. Sedím na pláži, jsem odpočinutá a dělám to, co miluji. Úžasný a absolutně osvobozující stav. Věřím tomu, že duše každého z nás má zde nějaký svůj úkol. A každá lidská bytost má své životní poslání. Když tento proud objevíme, dostáváme se do dokonalého plynutí, radosti a zažívání svobody. Protože prostě víme, PROČ, tu jsme. Nádherný pocit.

Pokud neznáte své talenty, zkuste koučinkový program s mojí kolegyní Hankou Wolf, více informací najdete zde 😉 Odhalte svůj talent…

Svoboda je o práci s financemi

Možná si říkáte, že je tohle všechno hezké, ale když nejsou peníze, o svobodě si můžete tak snít. Ano, peníze jsou určitým synonymem svobody. Pro mě osobně jsou skvělým sluhou, špatným pánem. A je zapotřebí, abychom se s nimi naučili pracovat. Tak, abychom vydělávali i v momentě, kdy sedíme na pláži a nic neděláme. I na toto téma jsem pro vás psala e-knihu, o které jsem již psala. Věřte, že když k penězům změníte svůj vztah a pochopíte jejich zákonitosti, můžete se zcela osvobodit od věčného kolotoče vydělám – utratím – nemám.

A do jaké míry prožíváte i vnímáte svobodu vy?