V čem změnilo podnikání můj život?

Možná právě v této době uvažujete o tom, že opustíte klidné vody svého zaměstnání a pustíte se do podnikání. Sama jsem svoji první firmu založila ve 22 letech a dobře vím, jak takové rozhodnutí může být těžké. Na mé cestě jsem udělala spoustu chyb a určitě byla i doba, kdy jsem přemýšlela, že všechno vzdám.

Naštěstí se tomu tak nestalo a mé rozhodnutí být pracovně svobodná bylo jedním z nejlepších, které jsem v životě udělala.

Konfrontace se strachem

Když víte, že vám každý měsíc přijde výplata na účet, žije se úplně jinak, než když je výše vašeho výdělku závislá pouze na vašich krocích. A to hlavně v začátcích podnikání. Zcela přirozeně budete konfrontováni se strachem, jestli nakonec neskončíte na ulici nebo si budete muset půjčovat peníze za nehorázné úroky. Věřte mi, že strach je v začátcích vašeho podnikání zcela přirozený. A bude vás možná provázet déle, než byste čekali. Důležité je, abyste se s ním konfrontovali a nenechali jej, aby vás blokoval od rozvoje firmy i jednotlivých kroků. Já osobně jsem v tomto ohledu hodně praktická, a pokud mám z něčeho strach, vždy se nejdříve zamyslím nad tím, jestli je to jen můj “katastrofický scénář” nebo zda je to určitý podnět ke zlepšení mého podnikání. Pokud je to druhá varianta, zdokonalím můj systém a jdu dále. Pomáhá mi také meditování a vizualizace, o kterých mluvím v mém audioprogramu “Restart vašeho života”, tak si jej můžete stáhnout zde: Restart vašeho života.

_ZAK_2017_005_BANNER_500X300PX_LENKA_

Ujasnění životního záměru

Nedokážu si představit, že bych podnikala v oblasti, pro kterou bych nehořela. Já věděla už od 16 let, že mě baví osobní růst a vše s ním spojené. Moje vize se postupně krystalizovala do té dnešní a můj životní záměr se pravděpodobně jen tak nezmění. Vždy se budu realizovat právě v této oblasti, protože vím, že mě to prostě baví a naplňuje. Pokud chcete začít podnikat, rozmyslete si dobře, v jaké oblasti to bude. Skutečně vás tento obor baví a máte pro něj neustálé zapálení? V případě, že se do něčeho pustíte “jen kvůli penězům”, můžete poměrně rychle vyhořet a neucítíte ten správný drive.

Pokud si nevíte rady, v jaké oblasti začít podnikat, zkuste koučinkový program “Odhalte svůj talent a začněte žít svůj sen”. Moje kolegyně Hanka Wolf vás navede tím správným směrem.

Neustálý proces sebevzdělávání

To, co na podnikání skutečně miluji, je fakt, že mě nutí se neustále vzdělávat a vyhledávat možné způsoby řešení dané situace. Když jsem začínala, neměla jsem vůbec žádné peníze, takže jsem musela zastat snad všechny pozice ve firmě. Chodila jsem na poštu, studovala tvorbu webů, učila jsem se grafiku, studovala online marketing, hledala si návody ke psaní čtivých článků, občas jsem také uklízela… Prostě jsem dělala všechno. Ano, tuto fázi lze přeskočit, pokud máte na začátku zmíněný balík peněz. Ale já bych neměnila. Protože dnes svoji firmu dokonale znám a když mi asistentka řekne, že něco nejde, já vím, že to jde 🙂 Díky neustálému sebevzdělávání mám také pocit, že je můj život mnohem zajímavější a baví mě ten proces od samotné nuly (nic nevím) po finální blažený pocit (zvládla jsem to). Díky podnikání jsem také knihomol a z knih načerpávám informace, kdykoliv to jen jde.

Schopnost vycházet s lidmi

Když jste šéf v zaměstnání a naopak ve vlastní firmě… to se vůbec nedá srovnávat. Protože jde přece o váš vlastní podnik. Během mé cesty jsem zažila mnoho kotrmelců právě v oblasti komunikace a celkově vztahů s lidmi v mém týmu. Každá situace mě však něco naučila a vždy mě nakopla k tomu, abych změnila sama sebe. Zcela souzním s přirovnáním “ryba smrdí od hlavy” a jsem si jistá tím, že pokud v mé firmě něco dlouhodobě nefunguje, jsem za to zodpovědná já. Dnes jsem pyšná na to, že mám stabilní a fungující tým, který spíš připomíná rodinu. Je nás sice méně, ale za to nám to společně skvěle funguje. Tento stav považuji za jeden z mých větších úspěchů v oblasti podnikání.

Nalezení vlastní rovnováhy

V minulosti jsem dokázala být neuvěřitelný workoholik, který neznal odpočinek a kromě práce neměl žádnou zábavu ani přátele. V mých třiceti letech nastal zlom, protože z dlouhodobého vyčerpání přišla (naštěstí ne závažná) nemoc, která byla jasným upozorněním, že takhle teda ne. Zvolnila jsem a začala si svou cestu užívat. Umím dnes o víkendu vypnout a nebrat telefon. Znám svoji hranici a vím, že když nemám energii, je zapotřebí delší odpočinek. Mám také své zájmy a blízké přátele. A také si umím jasně říci, jakému projektu dám prioritu. Podnikání vás učí balanci, kterou si prostě musíte vy sami najít. Jediným šéfem jste pro sebe totiž vy samotní. A to někdy bývá nejtěžší 🙂

Sky’s the limit

Můj článek zakončuji větou, která podnikání přesně vystihuje. Při realizaci svých snů nemáte limity. Ty si člověk stanovuje sám, podle svého mentálního nastavení. Pokud budete věřit tomu, že do pár let zkrachujete, stane se tak. Já jsem vždy mířila vysoko, protože jsem prostě nikdy nechtěla být v průměru. Ano, dostala jsem párkrát facku, ale vždy jsem vstala a šla dál. Tak ve svém snu miřte vysoko a zároveň buďte i na zemi. Buďte vizionáři, ale zároveň buďte praktičtí. Jdete za svým snem krok za krokem a nikdy se nezvdávejte. Protože pokud své sny v sobě nosíte, je k tomu určitě nějaký důvod. A byla by obrovská škoda, kdybyste je nerealizovali.

A pokud vás láká zrovna oblast koučování, můžete se přihlásit do mé školy koučů PURE MIND. Více informací najdete zde: PURE MIND