Jak ušetřit – praktické tipy pro každý den

Věřím, že se vám nezdá jednoduché kupovat státní obligace a obchodovat na finančních trzích, abyste zbohatli. A stejně tak chápu, že rozmnožování financí v situaci, kdy jich nemáte dostatek, je prakticky nemožné. Když si tedy nemůžete dovolit vytvářet reziduální příjmy, co takhle pár praktických tipů, jak ve všedním životě ušetřit? Ukážu vám pár základních kroků, které vám v běžném dnu určitě pomohou.

Odkládejte si z výdělku 10% na úspory

Možná se vám zdá 10% z výdělku málo, ale v šetření peněz není zas tak důležitá částka, jako doba, kterou ji vydržíte šetřit. Když budete mít spořící účet a každý měsíc na něj odložíte zmíněných deset procent, za rok se vám může nastřádat příjemná částka. Tak například, když budete vydělávat 30.000 Kč, za rok je to 36.000 Kč bez úroků. To je vcelku příjemná částka za tak drobné odložení, nemyslíte? Věřte mi, že se vám taková skrytá zásoba (i když drobná) může hodit.

Nechoďte nakupovat hladoví

Možná to zní směšně, ale pokud dodržujete soukromý rozpočet, moc dobře víte, že položka “Jídlo” přináší nejvíce nákladů. Za jídlo utrácíme poměrně hodně peněz a jediné, jak se v této oblasti můžeme kontrolovat, je naše nákupní chování. Když jdeme do potravin hladoví a bez lístku, co můžeme nakoupit? Minimálně o 30% více jídla, než které potřebujeme! Až tedy půjdete nakupovat jídlo, najezte se a napište si seznam. Toho se držte a nenaleťte na reklamní triky typu “sleva”.

Využívejte akcí, které mají smysl

Tak jako některé slevy smysl nemají, určité akce a klientské systémy mají smysl a jsou propracované. Pamatuji si, že v době, kdy jsem sotva měla peníze na normální fungování, pro mě akce v hypermarketu byla dobrou školou. Poctivě jsem sbírala kupónky a dosáhla tak slušných slev :o) Nedostatek peněz vás jednoduše naučí! Určitě bych také využívala zákaznických kartiček v obchodech, kde to má smysl. Já osobně mám dobrou zkušenost s DM drogerií nebo s oblečením Pietro Fillippi.

Nepijte alkohol a jezte zdravě

Kdo tvrdí, že zdravý životní styl je drahý, je na těžkém omylu. Pokud z jídla vynecháte alkohol, uzeniny, sladké a cigarety, ušetříte obrovské množství peněz. Jen každotýdenní pařba v hospodě vás vyjde na pěkné peníze! Lidé, kteří žijí zdravě, nakupují více s rozmyslem a také méně stonají. A nemoci, ty nás stojí nejvíce. Když budete zdravě žít, nehrozí vám dlouhodobá neschopnost nebo ztráta zaměstnání. Navíc, když budete zdravě jíst a nebudete pít alkohol, budete čilí a podaří se vám v pracovní oblasti mnohem lépe.

Využívejte aukčních serverů pro prodej a nákup

Myslíte si, že nemáte co prodat? Tak projděte byt a uvidíte, kolik toho najdete. Staré věci po vás i po dětech, sportovní náčiní a tunu dalších nicotností, které jste použili jednou. Dejte je na hromadu a využijte například www.aukro.cz , na kterém můžete věci prodat. Anebo doneste oblečení do bazaru, uspořádejte doma výprodej. Nakonec, můžete se u prodávání i pobavit a sezvat kamarádky na vlastní trh s oblečením.

Další praktické tipy:

–    vařte si doma obědy do práce – budou zdravější a vy ušetříte za  restaurace

–    jezděte na dovolenou mimo prázdninové špičky – ceny jsou až o 50% nižší

–    nešilte kvůli Vánocům a omezte dárky na cca 3 kousky pro každého (i si více odpočinete bez lítání po nákupech)

–    relaxujte – nebudete stres zapíjet alkoholem, pojídáním čokolády nebo pařením

–    kupujte si dražší, ale kvalitní věci – u některých artiklů se nevyplatí šetřit, levné nevydrží a nakonec se prodraží

–    nekupujte nicotnosti na základě popudu z reklamy, známého

Přečtěte si také Bude vaše dítě chudák, nebo boháč?