Co je to skutečná láska?


Láska. Učím se jí celý život. Když jsem byla malá, lásku jsem si od mého táty zasluhovala.  Tím, že jsem jej uměla argumentačně zdolat, byla jsem tvrdá a neústupná.

Photography_love_IIIIIII_by_Nymagirl-1Když jsem dospěla, myslela jsem si, že milovaná budu pouze v momentě, kdy budu perfektní a dokonalá. Pro mé partnery, nikoliv sama pro sebe. Byla jsem taková, jakou mě chtěli oni. Pomáhala rozvíjet jejich sny, řešila jejich problémy a dokonce vychovávala jejich děti. Ničeho nelituji. Úžasné zkušenosti a životní cesta, která mě obohatila. Ale, milovali mě bez podmínky, nebo pro mé výkony a přizpůsobivost? Milovali mě takovou jaká jsem? Já jim to ani neumožnila. Protože s nimi jsem to nebyla JÁ. Strach mi to nedovolil. Můj život se změnil a s ním i můj pohled na lásku, její prožívání v partnerství i k ostatním lidem.

Láska nemá důvody ani podmínky

Skutečná láska mezi lidmi nevzniká na základě toho, že vyhovujeme určité představě toho druhého. To je láska podmíněná, která je krátkozraká a nevede ke dlouhodobému štěstí v partnerství. Podmíněná láska vytváří ve vztahu očekávání a hlavně nás neustále vede k tomu, abychom toho druhého plnili onou představou, kterou si vytvořil. Když nesplníme nastavené očekávání, vytratí se i láska. Pokud vás partner miluje “zdravě”, neočekává od vás, že jej budete plnit a vaše forma chování bude pořád stejná. Jde s vámi životem a je připraven na to, že vztahy jsou dynamické, stejně tak jako my lidé samotní. Prostě, miluji tě a TEČKA.

Láska se nevyhazuje do koše

Mám pocit, že se k našim partnerstvím chováme podobně jako k jídlu. Když už nám nechutná nebo není tak čerstvé a nablýskané, vyhodíme jej do koše. Koupíme si přece zítra nové, lepší, čerstvější. A už se ničím nemusíme zabývat. Stejné chování aplikujeme v lásce. Přišla, bylo to hezké, ale nějak to “vyčpělo”. Naše partnery tak vyměníme za jiné zboží. A divíme se, že i to nové zboží jednoho dne opět zestárne. A tak vyhazujeme pořád dokola, než nás tento cyklus unaví a celí nešťastní zůstáváme ve vztahu, se kterým se prostě musíme smířit. Je to na nic, ale co se dá dělat. Co má tohle společného se skutečnou láskou? Vůbec nic.

Láska je o odvaze čelit změnám

Místo neustálé výměny “zboží” za něco nového bychom se raději měli zamyslet nad tím, proč nám už to staré nevyhovuje. Najít odvahu a čelit tomu, co nám naši partneři zrcadlí. Protože, oni jsou naším nejlepším zrcadlem a ukazatelem toho, co je prohnilé a nevyřešené v našem vnitřním světě. Je jednoduché bouchnout dveřmi a sbalit si kufr, najít si milenku nebo utíkat do práce. Odvážné je čelit změnám a spolu s tím druhým hledat skutečnou příčinu toho, proč jsme se přestali ve vztahu cítit dobře. Mluvit, otvírat své srdce a nebát se faktu, že to ten druhý možná nevydrží. To je skutečná láska. O odvaze tomu druhému říkat pravdu. Protože, pravda léčí a naši nejbližší si nezaslouží být klamáni.

Láska je o přijímání životních proměn

Lidský život je dynamický. Podléháme neustálým změnám, stejně jako příroda a vše kolem nás. Život střídá smrt. Rodíme se, umíráme, transformujeme během naší životní cesty. A spolu s tím i naše vztahy. Nechtějte po tom druhém slib, že při vás bude i za dvacet let. Teď spolu jdete a je vám hezky. Co vám ale nadělí zítřek, osud, život samotný, to nikdy nemůžete na 100% odhadnout. I když se budete sebevíc snažit, někdy je pro oba lepší, když se jejich životní cesty rozejdou. Chci mým blízkým vždy dávat svobodnou volbu o tom, kam svůj život směřovat. Přeji jim, aby byli šťastní, ať je to se mnou nebo beze mě. Skutečná láska pramení z dávání svobody druhým. A mé srdce zůstane otevřené, i když se společná cesta změní v cestu jinou.

Láska pramení z lásky k sobě

Pokud jsem já sama pramen, který je vyschlý, jak mohu svlažovat mé nejbližší, i lidi kolem mě? Vždy pro mě bude maximálně důležité, jak se mám “sama v sobě”. Jaký je můj vnitřní svět a čas, který trávím jen sama se sebou. Když miluji svůj vlastní svět a nevytvářím si na druhých závislost, mohu skutečně milovat. Nehledám záchranu, naplnění z očekáváných vlastností ani po druhém nechci, aby mi dával sliby do budoucnosti. Přijímám to, že podléháme změnám a nechávám se unášet. Mými všedními dny, současnými prožitky i životem samotným.

Pokud se v lásce trápíte, využijte konzultace s mým týmem koučů. Jsme připraveni vám pomoci.