Jste před rozvodem manželství? Zodpovězte si tyto otázky!

Přemýšlíte nad tím, že se budete muset rozvést a odejít od partnera či partnerky? Nevíte, zda máte udělat tak náročný krok? Zkuste si odpovědět na některé otázky, které vám pomohou se nasměrovat.


Otázka před rozvodem č. 1 – Stojí mi ten druhý ještě za to?

Ta nejdůležitější otázka, která vás navede k tomu, zda vůbec ještě ve vztahu setrvat. Pokud budete chtít na partnerství zapracovat a odpustit druhému například nevěru, ten druhý vám za to jednoduše musí stát.

Otázka před rozvodem č.2.- Mám dostatek kapacity a energie vše zvládnout?

Občas se může stát, že i když nám druhý stojí za to, nemáme již dostatek energie i mentální kapacity k tomu, abychom na vztahu zapracovali. Jsme z věčných hádek, nepohody nebo opakované nevěry natolik vyčerpaní, že nemáme kapacitu na opětovnou komunikaci a následné kroky.

Otázka před rozvodem č.3. – Byla nevěra opakovaná?

Pokud jste druhému zjistili nevěru, dostáváte se do ještě větší komplikace v rozhodování o rozchodu. Stala se nevěra jen jednou, anebo je váš partner chronický nevěrník? Pokud se totiž ten druhý dopouští nevěry opakovaně, velice těžko se bude ve vztahu znovu navazovat důvěra.

Otázka před rozvodem č.4. – V jaké finanční situaci se vyskytuji?

Možná již víte, že se budete muset rozejít, avšak je zapotřebí promyslet i praktické záležitosti. Když nemáte dostatek finančních prostředků, váš odchod je mnohem komplikovanější. V tomto případě je lepší si vytvořit finanční balík, vše naplánovat a až poté vztah opustit.

Otázka před rozvodem č.5. – Jak se ke mně partner v současné chvíli chová?

Omlouvá se vám, anebo je stejně nepřístupný a nechce poslouchat? V případě, že byste chtěli manželskou krizi či nevěru zvládnout, ten druhý by měl být proaktivní a o obnovu vztahu se snažit. V případě, že je mu jedno, jak to s vámi do budoucnosti bude, velice těžko můžete na obnově pracovat.

Otázka před rozvodem č.6. – Jak se dotkne rozvod našich dětí?

Velká část párů spolu zůstává jen kvůli dětem. Myslí si, že je to tak pro ně lepší a ze strachu vztah rozbourat. Já osobně mám dostatek praxe s tím, že ve finále má takový vztah na děti negativní vliv. Určitě je ale dobré popřemýšlet, jaký dopad by měl váš rozchod na děti? Anebo naopak, jak bude situace vypadat, pokud spolu zůstanete?

Otázka před rozvodem č.7 – Co jsem ve vztahu já udělala špatně?

Odloučení nebo nevěra se ve vztahu neobjevuje ze dne na den a je většinou následkem dlouhodobé nespokojenosti jednoho z partnerů. Bylo by tedy dobré se zamyslet i nad sebou a přiznat si chyby, které jste sama udělala. A ty samozřejmě napravit nebo se jich v budoucím vztahu vyhnout.

Přečtěte si další mé články na Škole pro ženy.cz