Očista vašeho těla i duše v listopadu

Podzim patří mezi období roku, kdy odhazujeme a zbavujeme se všeho přebytečného. Stejně jako se stromy zbavují listí a příroda se postupně chystá k zimnímu spánku, kdy bude načerpávat potřebnou energii pro jaro.

Je skvělé, když se my lidé inspirujeme přírodními cykly, a na podzim se očistíme od starého, které je v našem životě již přebytečné. V dnešním článku bych vám chtěla dát pár tipů, jak na listopadovou očistu našeho těla i mysli.

Zaměřte se na oslabené plíce

Právě v listopadu jsou nejvíce oslabené naše plíce, které citlivě reagují na přechod ze suchého do vlhkého období. Trápí nás mnohem více dýchací obtíže a jsme náchylní na podzimní virózy. Zkuste tedy v tomto období své plíce nejen šetřit, ale také posilovat. Můžete pít vybrané bylinné směsi, já mám ráda ty z bylinkářství JUKL. Směs pro zdravé plíce by měla ideálně obsahovat listy ostružníku, maliníku a jahodníku (nikoli zahradního). Prospěšný je také vřes obecný nebo měsíček lékařský.

Plíce jsou také párovým orgánem tlustého střeva, a velice citlivě reagují na jeho špatnou kondici. Většinou to poznáme tak, že jsme přílišně zahlenění a trpíme zácpou. Pokud tedy chcete mít zdravé plíce, musíte se starat o své tlusté střevo a upravit tak svoji životosprávu. Zkuste se vyhnout kravským mléčným výrobkům, alkoholu a místo masa si uvařte dobrou polévku z červené čočky nebo fazolí. Nezapomeňte také své tělo zahřívat pomocí skořice, zázvoru, zeleninových vývarů nebo pohanky. To jsou nejlepší zahřívací potraviny, které vám vždy prospějí. 

Podpořte se dechovými technikami

Co jiného by bylo pro plíce prospěšné, než dechové techniky a dostatek čerstvého vzduchu? I když se nám to nemusí zdát, ve většině případů neumíme správně dýchat a kyslíku tedy máme nedostatek. Zkuste si přes váš den více uvědomovat, v jakých situacích zadržujete dech nebo dýcháte mělce. Pro začátek vám v těchto situacích pomůže i deset jednoduchých (a hlubokých) nádechů a výdechů. Pokud chcete s dechem pracovat více, můžete si vyzkoušet toto cvičení:

Každý večer před spaním si na sebe najděte klidnou chvíli, posaďte se a zapalte si svíčku. Napojte se vědomím na svůj dech a chvíli jej pouze pozorujte. Po chvíli dech začněte řídit tak, že se budete nadechovat na čtyři doby, dvě doby zádrž a výdech opět na čtyři doby. Díky tomuto cvičení skvěle zklidníte svůj nervový systém a zároveň prospějete svým plicím.

Podpořte plíce reflexní terapií

Reflexní terapie je velice účinnou a jednoduchou technikou, kterou si nyní také můžete vyzkoušet. Můžete si namasírovat své ruce nebo nohy, já osobně si dávám masáž rukou každý večer před usnutím. Zde jsou reflexní zóny plic, které uvádí pan Jiří Janča ve své knize “Praktické kalendárium alternativní medicíny”.

Dovolte si prožít smutek

Plíce jsou z hlediska psychosomatiky propojené s emocí smutku, a proto jsme právě v listopadu mnohem plačtivější i smutnější, než je tomu v jiných měsících. Využijte této příležitosti k tomu, abyste ze svého těla i srdce odplavili vše staré, co vás zbytečně zatěžuje. Pokud máte potřebu plakat, dovolte si to v bezpečí vašeho domova. Věřte mi, že pláč je nejlepší očistnou technikou! A pokud vás ovládají větší splíny, nebojte se o nich hovořit s blízkými nebo s těmi, kteří emocím rozumí.

CESTA MIMOŘÁDNÉ ŽENY – MOJE NOVÁ KNIHA 

O tom, jak pracovat se svými emocemi a využít je pro svůj osobní růst, píšu ve své nové knize „Cesta mimořádné ženy“. Naučím vás emoce vědomě kultivovat a nenechat se jimi tak ovládat.

Kromě toho v ní najdete praktický návod na to, jak se cítit lépe v oblasti našich vztahů, sebevědomí, práce, financí i zdraví.

Knihy jsou opět na skladě a vy si tu svojí můžete objednat zde: Cesta mimořádné ženy 

Vyhoďte nepotřebné

Když se právě teď zamyslíte nad tím, co všechno vláčíte životem nepotřebného, jak dlouhý bude váš seznam? Jsou to křivdy z minulosti, bolestné vzpomínky nebo staré oblečení, které již nenosíte? Zkuste si na list papíru napsat, co všechno už vám neslouží a nebojte se to ze svého života propustit. Udělejte si generální úklid svých šuplíků, oblečení, ale i vlastní mysli. Nebojte se odpuštění, kterým vás provázím v mém audioprogramu “Proč nemoc začíná v hlavě” a využijte právě listopad k tomu, abyste se zbavili svých stínů z minulosti. Pamatujte si, že minulost žije jen díky nám. To my ji pomocí našich myšlenek přiživujeme, jinak by už dávno byla mrtvá. Tak si dovolte ji právě teď uzavřít.