Proč jsme závislí na dietách? (Rozhovor s Lenkou Černou)

Proč jsou někteří z nás doslova závislí na dietách – pořád chtějí hubnout, i když třeba nemusejí, zkoušejí jednu dietu za druhou, experimentují, pochopitelně bez valného úspěchu?

Je to dle mého názoru hlavně tlakem médií a současnému nastavení ženského ideálu, který je prakticky nedosažitelný. Zejména ženy si zafixují určitou představu, jak chtějí vypadat, a poté se k této představě snaží opakovaně dostat různými dietami, brutálním hladověním a každodenní dřinou v posilovně. Největším kamenem úrazu je fakt, že tyto ženy se sebou nikdy nebudou spokojené a vždy bude „něco co je potřeba zlepšit“. Přitom spokojenost nás samotných se sebou není o kilech a ideální postavě. Je to stav hlavy, nikoliv těla.

Které dívky nebo ženy jsou tímto „věčným hubnutím“ ohroženy víc než ostatní?

Mezi rizikovou skupinu patří hlavně dívky v pubertálním věku. Poté všechny produktivní ženy, které ale zároveň mají nízký vztah sami k sobě (nízká sebedůvěra). Určitě mají problém s věčnými dietami ženy, které jsou perfekcionistické a jsou již z dětství naučené, že pro muže musí být dokonalé a krásné. Jen ty se přece šťastně vdají J

Slyšela jsem paní, která říkala, že loni držela pětkrát dietu a nezhubla ani kilogram. Kde je chyba?

Chyba je právě v té dietě. Ze zaběhnutého životního stylu se ze dne na den dostáváme do nepříjemného dietního stavu, ve kterém nám není dobře. A ten dobrý pocit je právě to nejdůležitější, co při hubnutí potřebujeme. Já osobně nejsem příznivcem nepříjemných diet, ale jsem příznivcem zdravého životního stylu, který nás přirozeně vede k vyhovující váze a hlavně zdravému tělu. Není to o tom, že chvíli trpím při dietě a zhubnu. Je to o tom, že žiji zdravě a mé tělo na takovou příjemnou změnu dlouhodobě pozitivně reaguje.

Jak se lze vymanit z této „závislosti na dietách“ a začít žít normálně?

Právě tím, že ze svého života kruté diety vymažu. Primárně se budu soustředit na to, že chci žít zdravě a chci, aby mé tělo fungovalo. Budu vůči svému tělu citlivá a například přestanu jíst, když mi psychika velí, že již nemám jíst. Budu se pravidelně hýbat, abych udržela tělo fit. Nebudu se cpát polotovary, protože obsahují nebezpečné látky..Na první místo tedy dám zdraví a ne postavu. Mým klientkám také doporučuji se podívat do dětství a uvědomit si, jaké návyky jsem během dětství získala. Například:

Jídlo se musí dojídat.

Sladké je za odměnu.

Když je mi smutno, dám si čokoládu.

Jídlo může kdykoliv dojít.

Taková větná spojení mohou mít na mou psychiku při hubnutí velký vliv a řídí například to, že když se mi něco povede, nejdu za odměnu na masáž, ale sním celou tabulku čokolády.