Nejste obětí mateřské manipulace?

Manipulace je nekalá komunikační technika, kterou využívá manipulátor k tomu, aby svoji oběť dostal do pozice, která je pro něj vyhovující. Využívá k tomu primárně dvě emoce, a to pocit viny a strachu. Takto bychom mohli definovat manipulaci, která je v naší společnosti neuvěřitelně rozšířená.

Mnoho lidí však manipuluje nevědomky, a to jen proto, že nemají příliš vysokou vztahovou inteligenci a jednoduše neumí vytvářet svobodné, synergické vztahy.

Jak se ale může projevovat manipulace směrem od matky k dítěti? A jaké má vlastně následky? Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše a píšu vám to rovnou – mateřská manipulace je častá, velice nebezpečná a dovolím si říci, že má katastrofální následky. A to nejhorší je, že si kolikrát ani neuvědomujeme, že s námi tak blízká osoba manipuluje. Vše je totiž často zahaleno do hábitu lásky a péče.

Pojďme se tedy podívat na nejčastější manipulační kalibry, které matky mohou  využívat pro dosažení svých výchovných představ.

 

Vždyť to všechno dělám pro vás

Máte o svém životě jasnou představu, ale vaše matka ji má také. Rozhodla se, že vám dohodí ženicha, postará se o úklid vašeho bydlení, chodí k vám na návštěvu, i když se vám to ale vůbec nehodí… a tak bych mohla pokračovat dále a dále. Kdykoliv se jí snažíte vysvětlit, že máte odlišnou představu, sklouzne do plačtivých emocí, které jsou doprovázené větou: „Vždyť já to všechno dělám pro vás.“ Jste pohlceni pocitem viny, a raději ji kývnete, než abyste se nechali i nadále požírat tak trýznivou emocí. Jenže, výsledkem je vaše potlačení a její dosažení cíle, i přes vaši nevoli.

Beze mě byste tu shnili

Ve své praxi se s výše uvedenou hláškou setkávám poměrně často. Ano, někdy to mámy nemají jednoduché, protože jim tátové nepomáhají ani s výchovou, ani s úklidem a péčí o domácnost. Většina českých žen dnes jede na 150%, a to se samozřejmě musí někde projevit. Velice často takto vytížené matky emočně bouchají, a dělají peklo svým dětem už jen tím, že v nich probouzí permanentní strach.

Strach z toho, že se vlastně bez mámy neobejdou, a zároveň musí dělat maximum pro to, aby byla maminka spokojená. Jenže, z takového přístupu nám v podvědomí vznikají destruktivní vzorce chování, které nás poté v dospělosti nutí se chovat jinak, než je naší přirozeností. Potlačujeme často sebe, máme strach ze ztráty blízkého a jsme typičtí „uspokojovači“ potřeb druhých.

 

Když budeš zlobit, půjdeš do děcáku

Nad touto větou mně osobně zůstává rozum stát, přitom byla a stále je rozšířeným manipulačním kalibrem mnoha matek. Ta opět neví, jakým způsobem dítě zformovat do vlastní představy, a tak zvolí vyhrožování ztrátou domova.

Pro dítě je taková představa vysoce traumatizující, protože právě v dětství je dítě z hlediska zázemí na rodičích závislé a potřebuje mít pocit bezpečného zázemí i bezpodmínečné lásky. Mnohokrát jsem slyšela mé klienty, kteří jako děti měli permanentní hrůzu ze ztráty domova, a toto trauma se jim přeneslo i do dospělosti. Často trpěli panickými ataky a zvýšenými strachy ze ztráty peněz, zázemí nebo partnerů. Strach je obklopoval na každém kroku a neuměli se ve svém životě uvolnit, užívat si jej v radosti. A to všechno bylo způsobeno tím, že jim vlastní máma vyhrožovala dětským domovem.

Táta tě ale tolik rád nemá

Jsem přesvědčená o tom, že rodiče by měli fungovat jako jeden tým, který drží při sobě a má se vzájemně v úctě. Dítě tuto jednotu vnímá a nezkouší vytěžit z jednoho nebo druhého rodiče, když si potřebuje dosáhnout svého. To je pro dítě přirozené, a vždy tento postup bude zkoušet, dokud mu rodič nedá v chování zdravou hranici. Co se ale stane, když mezi partnery vládne nepohoda, a žena tak začne děti manipulovat proti jejich otcovi?

Samozřejmě z toho nevzejde nic dobrého. Dítě je zpočátku pomatené, protože vůči oběma rodičům cítí lásku. Postupem doby k matce skutečně přimkne, a vytvoří si na toho druhého negativní názor, který je však pouhým výplodem manipulace jeho matky. A to mně osobně přijde více než hrůzné.

Když se opět podívám do své praxe, mnoho žen mělo negativní názor na muže a drželo „basu“ s jejich matkami. Ty v nich vytvořily přesvědčení, že všichni muži jsou špatní a je dobré držet při sobě. Jaký vliv to ale poté mělo na jejich vlastní partnerství? Ano, tušíte správně. Takové ženy si často nemohly najít životního partnera a neustále narážely na nevhodné chlapy. Ještě aby ne, muselo se jim přece potvrdit jejich vztahové naprogramování, které získaly díky manipulaci jejich matky.

Zůstala jsem sama a nikdo mě nemá rád

Tento manipulační kalibr je rozšířený mezi matkami, které zůstaly v pozdějším věku osamocené. Po rozvodu s partnerem si již nikoho nenašly, děti odešly z domu a ony upadly do pozice oběti. Té, na kterou nyní každý kašle. Té, která se tak obětovala a teď je sama, nemilovaná. Tento typ mateřské manipulace je velice nepříjemný, a málokdo mu umí čelit. Mnoho dospělých jedinců se snaží za mámou stále a často jezdit, neustále jí volat a vlastně se o ní starat, jako by byla malé dítě. Jenže, to není vůbec zdravé.

Pokud jste v takové situaci, uvědomte si, že vaše máma je dospělý člověk, který je za sebe zodpovědný. Nereagujte na její manipulaci strachem a pocity viny, dejte jí jasnou hranici a žijte si svůj vlastní život. Jinak se vám může stát, že se z vaší matky stane pomyslný partner, který ve vašem životě bude zastávat hlavní roli. A vy najednou zjistíte, že nežijete svůj vlastní život.

Pokud cítíte, že jste byli, nebo stále jste, pod manipulačním tlakem své mámy, primární je práce na sobě. Vyzkoušejte můj online kurz „Generální úklid života“ nebo na sobě zapracujte s koučem.

 

Držím vám palce!